Polsko je na řadě hned po Ukrajině, prohlásil Kadyrov. Ve Slezsku chce uspořádat referendum o nezávislosti

Ramzan Kadyrov (Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Ramzan Kadyrov | FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov pohrozil denacifikací Polska a oznámil, že přijde na řadu hned po Ukrajině. Navrhuje, aby se ve Slezsku za pomoci Ruska uskutečnilo referendum o nezávislosti, píše polský deník Polsat News.

„Neskrývám, že mám takový záměr, a mnohokrát jsem prohlásil, že boj proti satanismu by měl pokračovat v celé Evropě, a především v Polsku,“ napsal vůdce Čečenska Ramzan Kadyrov na svém telegramovém účtu.

Martin Griffiths (UN Geneva, se souhlasem)

Podle Kadyrova by se referendum mělo konat ve Slezsku poblíž českých hranic a „Rusko ho může pomoci zorganizovat“. Čečenský vůdce připomněl pochod za autonomii, který se ve Slezsku konal v červenci. „Podle mého názoru si tento region Polska zaslouží zvláštní nezávislý status,“ oznámil.

Kadyrov dále napsal, že Polsko vyčerpalo své vlastní vojenské zdroje zasláním vojenské pomoci Ukrajině a nyní se chystá „žebrat o zbraně ze Spojených států“. Odkázal se na slova náměstka polského ministra zahraničí Marcina Przydacze, není ale jasné, jaký výrok měl konkrétně na mysli. „Co když po úspěšném ukončení speciální operace Rusko denacifikuje a demilitarizuje další zemi? Vždyť po Ukrajině je na mapě Polsko!“ navrhl Kadyrov.

Kadyrovci od začátku invaze na Ukrajinu bojují na straně Ruska. Sám čečenský vůdce často na sociálních sítích šíří prokremelskou rétoriku. V podobném duchu mluvil například loni v květnu, kdy prohlásil, že hned po dobytí Kyjeva se chystá „demilitarizace celé Severoatlantické aliance“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články