Polsko prý chce okupovat Ukrajinu. Putinovo šílenství, či chladnokrevné zlo?

Ruský prezident Vladimir Putin (ČTK/AP/Mikhail Metzel)

Ruský prezident Vladimir Putin | FOTO: ČTK/AP/Mikhail Metzel

O nejstupidnější výrok roku zřejmě soutěží ruský prezident Vladimir Putin. To člověka napadne při jeho slovech, že polští nacionalisté chtějí okupovat západní Ukrajinu a Rusko je jediným garantem ukrajinské celistvosti a suverenity, která pronesl na jednání ruské rady pro lidská práva.

Nenapadá mne nic jiného než ono proslulé židovské chucpe. Je opravdu neskutečně drzé, když o obraně nezávislosti Ukrajiny mluví představitel státu, jehož armáda bezdůvodně vtrhla na ukrajinské území, okupuje jej, páchá tam válečné zločiny, a dokonce usiluje o připojení jeho rozsáhlých oblastí k Rusku.

Putinova propaganda se za deset měsíců války výrazně proměnila. (ČTK)

Je pravdou, že v historii patřila západní Ukrajina k polsko-litevské unii, ale toto je minulost, kterou nikdo v Polsku nehodlá oživovat. V květnu jsem byl ve Wroclawi a okolí. Na veřejných i soukromých budovách vlálo hodně ukrajinských vlajek a tlumočnice naší novinářské výpravy Justyna mi řekla, že je hrdá na svou vlast za to, jak hodně pomáhá Ukrajině. Ano, Poláci patří k největším stoupencům a podporovatelům této těžce zkoušené země a v žádném případě nehodlají anektovat západní Ukrajinu se Lvovem a okolí.

Co tedy vyplývá z těchto Putinových slov? Především to, že s Ruskou federací je nyní dohoda o ukončení bojů na Ukrajině nemožná. Kreml si usmyslil rozvrátit a zničit sousední zemi a o seriózní mírová jedná nestojí.

Není to také první iracionální projev ruského prezidenta. Tyto výstupy jsou však určeny především domácímu ruskému publiku, jehož většina bere všechno, co v Moskvě řeknou. Vzhledem ke kriminalizaci, a tudíž absenci skutečné opozice v Rusku nemusí Putin brát ohled na veřejné mínění a nemá důvod se obávat negativních reakcí.

Pak je tu ovšem další a nejzávažnější důvod výlevu kremelského vládce. On dobře ví, že Polsko a Ukrajina spolu úzce spolupracují a Varšava poskytuje Kyjevu rozsáhlou pomoc v boji proti ruským okupantům. Pravdou také je, že vztahy Poláků a Ukrajinců nebyly v minulosti ideální. Tohle však je naštěstí už minulost. Jenomže Putin tohle dobře ví, a tak se snaží obě země rozeštvat i za pomoci historie. Je totiž v jeho zájmu, aby podpora Ukrajiny ze Západu skončila nebo byla minimální a Rusko mohlo vyhrát válku. A o to usiluje a bude usilovat všemi možnými způsoby.

Na to je jediná odpověď. Západ musí i nadále maximálně podporovat Ukrajinu a ideálně svoji pomoc ještě zesílit. Za žádnou cenu nesmí připustit vítězství zločineckého putinovského Ruska.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články