Polsko se chystá na Rusy. Zbrojí, a vyslalo speciální jednotku na výcvik k zeleným baretům

National Guard, Edwin L. Wriston

Vojáci speciální polské jednotky na cvičení u "zelených baretů" | FOTO: National Guard, Edwin L. Wriston

Poláci se připravují pro případ, že by Rusové podruhé napadli jejich zemi. Zadržet se je v takovém případě pokusí kromě amerických bojových letadel, raket či helikoptér i s využitím transportních letounů, které mají mít brzy k dispozici. Pomoci má i nová jednotka dobrovolníků. Stovku z nich už brzy čeká speciální cvičení ve Spojených státech, píše deník Rzeczpospolita.

Konkrétně se jedná o tréninkový program „Ridge Runner“, pořádaný zvláštní jednotkou Národní gardy armády Západní Virginie. Svým partnerům z NATO nabídli trénink v „neregulérních a asymetrických válečných taktikách a operacích,“ jak stojí i na webových stránkách americké armády. Jeden ze zástupců polské armády se v této souvislosti pro uvedený deník zmínil o nácviku obrany území (Wojska Obrony Terytorialnej – WOT).

Síly WOT čítají 20 000 osob. Do služby je povolali poté, kdy se k moci dostala strana Právo a spravedlnost (PiS). Do roku 2024 předpokládají, že WOT bude čítat už 53 000 mužů.

Svou armádu Polsko takto rozšiřuje se zřetelem na „obranný a odstrašující potenciál, objasnil polský ministr obrany Mariusz Błaszczak. Peněz na vlastní bezpečnost Poláci zjevně nelitují, loni Varšava na jednotky WOT vynaložila 250 Millionů Euro.

euromaidanpress.com

Více než třetina dobrovolníků v jednotce WOT, do níž se hlásí také mnozí polští vojáci z povolání, má vysokoškolské vzdělání. Základní výcvik zabere 16 dní. V případě ozbrojeného konfliktu má tato jednotka úzce spolupracovat s řádnou armádou. V období míru pak hodlá ministerstvo obrany nasazovat WOT i na nevojenské hrozby, například aby čelili dezinformačním kampaním nebo snahám destabilizovat vnitropolitickou situaci ve státě.

Vojenský analytik Charlie Gao řekl americkému portálu nationalinterest.org, že Polsko „nebude v boji žádným slabochem“. Polská vláda navyšuje výdaje na obranu, reformuje armádu a nakupuje výzbroj. Minulé pondělí Varšava zrovna oficiálně objednala pět transportních letounů Hercules C-130 H po třiceti milionech dolarů za kus. Kromě toho ministerstvo jedná o koupi 60 přenosných protitankových raketových kompletů Javelin se 185 Raketami. Americké ministerstvo zahraničí už také schválilo prodej 32 stíhaček Lockheed Martin F35-Jäger Polsku za dohromady 6,5 miliardy dolarů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner