Polsko se chystá na Rusy. Zbrojí, a vyslalo speciální jednotku na výcvik k zeleným baretům

Vojáci speciální polské jednotky na cvičení u "zelených baretů" (National Guard, Edwin L. Wriston)

Vojáci speciální polské jednotky na cvičení u "zelených baretů" | FOTO: National Guard, Edwin L. Wriston

Poláci se připravují pro případ, že by Rusové podruhé napadli jejich zemi. Zadržet se je v takovém případě pokusí kromě amerických bojových letadel, raket či helikoptér i s využitím transportních letounů, které mají mít brzy k dispozici. Pomoci má i nová jednotka dobrovolníků. Stovku z nich už brzy čeká speciální cvičení ve Spojených státech, píše deník Rzeczpospolita.

Konkrétně se jedná o tréninkový program „Ridge Runner“, pořádaný zvláštní jednotkou Národní gardy armády Západní Virginie. Svým partnerům z NATO nabídli trénink v „neregulérních a asymetrických válečných taktikách a operacích,“ jak stojí i na webových stránkách americké armády. Jeden ze zástupců polské armády se v této souvislosti pro uvedený deník zmínil o nácviku obrany území (Wojska Obrony Terytorialnej – WOT).

Síly WOT čítají 20 000 osob. Do služby je povolali poté, kdy se k moci dostala strana Právo a spravedlnost (PiS). Do roku 2024 předpokládají, že WOT bude čítat už 53 000 mužů.

Svou armádu Polsko takto rozšiřuje se zřetelem na „obranný a odstrašující potenciál, objasnil polský ministr obrany Mariusz Błaszczak. Peněz na vlastní bezpečnost Poláci zjevně nelitují, loni Varšava na jednotky WOT vynaložila 250 Millionů Euro.

Ruský prezident Vladimir Putin na okupovaném Krymu, ilustrační snímek (euromaidanpress.com)

Více než třetina dobrovolníků v jednotce WOT, do níž se hlásí také mnozí polští vojáci z povolání, má vysokoškolské vzdělání. Základní výcvik zabere 16 dní. V případě ozbrojeného konfliktu má tato jednotka úzce spolupracovat s řádnou armádou. V období míru pak hodlá ministerstvo obrany nasazovat WOT i na nevojenské hrozby, například aby čelili dezinformačním kampaním nebo snahám destabilizovat vnitropolitickou situaci ve státě.

Vojenský analytik Charlie Gao řekl americkému portálu nationalinterest.org, že Polsko „nebude v boji žádným slabochem“. Polská vláda navyšuje výdaje na obranu, reformuje armádu a nakupuje výzbroj. Minulé pondělí Varšava zrovna oficiálně objednala pět transportních letounů Hercules C-130 H po třiceti milionech dolarů za kus. Kromě toho ministerstvo jedná o koupi 60 přenosných protitankových raketových kompletů Javelin se 185 Raketami. Americké ministerstvo zahraničí už také schválilo prodej 32 stíhaček Lockheed Martin F35-Jäger Polsku za dohromady 6,5 miliardy dolarů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]