Polsko se rozloučilo se zavražděným řidičem

Foto: AFP ()

Polsko se v kostele Panny Marie Pomocnice křesťanů v Baniach nedaleko Štětína rozloučilo s řidičem kamionu Łukaszem Urbanem, který byl první obětí teroristy Anise Amriho při útoku na vánoční trhy v Berlíně. Pohřbu na náklady státu se z nejvyšších státních představitelů zúčastnil prezident Andrzej Duda, šéfka kabinetu premiérky Beata Kempová a maršálek Sejmu Marek Kuchciński.

V první lavici seděla Łukaszova rodina, jeho rodiče a sourozenci, manželka Zuzanna a sedmnáctiletý syn Adam. Tři čtvrtě hodiny před začátkem pohřební liturgie se v kostele se zesnulým loučila jen rodina a duchovní, včetně štětínského biskupa Henryka Wejmana. Pohřbu se zúčastnil i britský kamioňák Dave Duncan, který na internetu zorganizoval milionovou sbírku pro rodinu zesnulého.

„Łukasz Urban sloužil lidem a bránil lidskou důstojnost až do konce. Byl vždy blízko tomu, který je zdrojem vší lásky – Bohu,“ kázal Wejman do posledního místečka zaplněnému kostelu. Šéfka kabinetu předsedy vlády Beata Kempová přečetla vzkaz od premiérky Beaty Szydłové. „Poláci už mnohokrát padli za oběť islámským fundamentalistům,“ zaznělo v něm mimo jiné.

Polský řidič byl brutálně zavražděn, ubodán a zastřelen v kabině vozu. Se zesnulým se přišli rozloučit i jeho kolegové, kteří pohřeb doprovodili kolonou vozů. Přímý přenos z pohřbu odvysílala polská veřejnoprávní televize TVP. Rodina zesnulého kromě internetové sbírky, ve které se už vysbíralo více než šest milionů korun, obdrží také speciální rentu od polského státu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]