Polsko snižuje závislost na Rusku. Povede do něj plynovod z Norska

Polský prezident Andrzej Duda  (ČTK)

Polský prezident Andrzej Duda | FOTO: ČTK

V nejbližších dnech začne stavba plynovodu z Norska, který bude dodávat surovinu do Polska. Sousední země tím výrazně sníží svou závislost na dodávkách z Ruska. Projekt má být dokončený už v roce 2022.

Polský prezident Andrzej Duda začínající práce komentoval slovy o milníku na cestě k nezávislosti na ruském plynu. Plynovod podle něj bude dokončený v říjnu 2022 a dosáhne kapacity 10 miliard metrů krychlových suroviny ročně.

Jak upřesnil, polsko-dánsko-norský projekt bude dodávat plyn i dalším zemím střední a východní Evropy, zejména pak na Ukrajinu. Posledně zmíněná země v minulých letech zakusila silný nátlak Kremlu formou přerušování dodávek plynu i účelově agresivní cenové politiky.

Část potrubí na dně Severního a Baltského moře položí italská firma Saipem, která dodala, že hodnota projektu činí 280 milionů eur. Informoval o tom deník Rzeczpospolita.

Polsko postupně snižuje svou výraznou závislost na ruském plynu, kterou si nese jako dědictví z období komunismu. Součástí těchto snah je nový terminál na zkapalněný zemní plyn v přístavu Svinoústí, přes který přicházejí dodávky plynu z USA, Kataru a dalších zemí.

Tok zemního plynu ze zahraničí do plynárenské soustavy České republiky dosáhl hodnoty 39.770 mil. m3, přičemž téměř veškerý plyn k nám byl dodán z předávacích stanic z Německa, kde se v naprosté většině jednalo o přeprodaný ruský plyn. Vývoz loni představoval 31.762 mil. m3. Bilanci doplňuje vlastní výroba 137 mil. m3 zemního plynu, která v Česku kryje pouze zlomek spotřeby, 1,7 %.

(zdroj: ERÚ, data za rok 2018)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]