Polsko stále neuznalo Bidena prezidentem. Počkáme na vývoj situace, prohlásil šéf diplomacie

Prezident Spojených států Joe Biden (Wikipedia Commons)

Prezident Spojených států Joe Biden | FOTO: Wikipedia Commons

Polsko zatím oficiálně neuznalo Joea Bidena za nově zvoleného prezidenta Spojených států. Varšava stále čeká, jak dopadnou právní spory ohledně výsledků amerických prezidentských voleb. V úterý to prohlásil šéf polské diplomacie Zbigniew Rau. 

Za jasného vítěze prezidentských voleb ve Spojených státech se kandidát Demokratické strany Joe Biden prohlásil už 7. listopadu. Vítězství mu skoro čtyři dny po uzavření volebních místností přisoudila také americká média. Gratulace pak přicházely od mnoha světových vůdců.

Přestože i polský prezident Andrzej Duda Bidenovi gratuloval k úspěšné volební kampani, Varšava jej zatím za nového prezidenta USA oficiálně neuznala. Kdy tak hodlá udělat, ale zatím není jasné. Ministr zahraničí Zbigniew Rau v polském rozhlasu na tento dotaz pouze odpověděl, že závisí na politickém a právním vývoji v samotných Spojených státech.

Donald Trump (YouTube/CNBC)

„Jsou tady dvě klíčová data. Sbor volitelů, který oficiálně zvolí Joea Bidena prezidentem, se sejde až 14. prosince. Závisí také na soudech, které rozhodují o platnosti voleb. To může trvat až do inaugurace 20. ledna,“ prohlásil podle televize TVN 24 šéf polské diplomacie ve veřejnoprávním rozhlasu.

Agentura Reuters pak uvedla, že polská konzervativní vláda, která si zakládala na dobrých vztazích s administrativou prezidenta Donalda Trumpa, jen těžko přijímá skutečnost, že jej v Bílém domě nahradí demokrat Joe Biden.

Situaci určitě nepomohlo ani prohlášení Bidena, který v průběhu volební kampaně obvinil Donalda Trumpa z podpory totalitních režimů. V této souvislosti pak zmínil právě i Polsko. „Vidíte, co se stalo, od Běloruska přes Polsko až po Maďarsko, vzestup totalitních režimů ve světě… Tento prezident objímá všechny lotry ve světě,“ zveřejnil Bidenova slova web Seznamzprávy.cz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]