Polský proevropský premiér Donald Tusk v úterý oznámil, že stahuje žádost, kterou k ústavnímu soudu v souvislosti s Istanbulskou úmluvou podal jeho konzervativní předchůdce v úřadu Mateusz Morawiecki. Informují o tom polská média.
Polsko úmluvu podepsalo v roce 2012 a ratifikovalo o tři roky později. Morawiecki se na ústavní soud obrátil v červenci 2020 se žádostí, aby zjistil, zda Istanbulská úmluva o prevenci a boji proti násilí na ženách je v souladu s polskou ústavou.
„To, že tuto žádost stahuji, doufám, znamená definitivní konec té nepotřebné hádky kvůli úmluvě, kterou jsme dohadovali už před lety,“ cituje Donalda Tuska portál gazeta.pl. „Ochrana žen a dětí před násilím je něco, co nikdy nemá být předmětem politických hádek,“ dodal polský premiér.
Zbigniew Ziobro, ministr spravedlnosti z dob vlád národněkonzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), která byla u moci mezi lety 2015 a 2023, prosazoval, aby Polsko od úmluvy odstoupilo a vláda se obrátila na ústavní soud, aby rozhodl, zda je v souladu s ústavou. Polský ústavní soud je jednou z institucí, která se podle kritiků za vlády PiS dostala pod vliv této strany. V jeho čele stojí Julia Przylembská, o které předseda PiS Jaroslaw Kaczyński mluví jako o své „blízké přítelkyni“.
Česko úmluvu podepsalo v roce 2016, minulý čtvrtek ji však těsnou většinou hlasů neschválil Senát. Kromě Česka ji zatím neratifikovaly například ani Slovensko, Maďarsko nebo Litva.