Polský premiér v komentáři obvinil EU z imperialistického chování

Polský premiér Mateusz Morawiecki (Olaf Kosinsky / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)

Polský premiér Mateusz Morawiecki | FOTO: Olaf Kosinsky / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Polský premiér Mateusz Morawiecki obvinil Evropskou unii z imperialistického chování vůči menším členským státům. Podle agentury Reuters to napsal v komentáři, který dnes publikoval německý server Welt. Vyzval v něm zároveň k “hluboké reformě, která postaví obecné dobro a rovnost zpět do popředí principů” evropské sedmadvacítky.

“Politická praxe ukázala, že postoje Německa a Francie mají větší váhu než všechny ostatní,” napsal Morawiecki a vyzval k přístupu více založeném na konsenzu. “Máme tedy co do činění s formální demokracií a de facto oligarchií, v níž mají moc ti nejsilnější,” pokračoval polský ministerský předseda.

(Týdeník FORUM)

Proti unijnímu imperialismu je podle něj třeba bojovat stejně jako proti imperialismu ruskému.

Morawiecki, jehož vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) se opakovaně střetla s Bruselem kvůli otázkám soudního systému v zemi a kvality právního státu, dále tvrdí, že ruská invaze na Ukrajinu upozornila na nedostatky samotné EU.

Polští politici z vládnoucí strany PiS už dříve tvrdili, že Varšava by mohla EU vrátit úder, pokud země nedostane svůj podíl z fondu na obnovu po pandemii covidu-19. Z Varšavy tato slova zazněla poté, co dal Brusel najevo, že není spokojen s posledními reformami polského soudnictví.

Přes 35 miliard eur (přes 854 miliard korun) z grantů a půjček na obnovu v rámci programu bylo pozastaveno kvůli sporu o reformy soudnictví v Polsku, které podle EU narušují demokratické standardy, podotkla agentura Reuters. Zástupci PiS neuvedli, jaké kroky strana zvažuje, nicméně ministr bez portfeje Michal Wójcik z ultrakonzervativní strany Solidární Polsko naznačil, že Varšava by mohla vetovat některá unijní rozhodnutí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články