Poměry v ANO: „Co je dovoleno Babišovi, není dovoleno volovi“

Eric Drooker

Staré latinské přísloví praví Quod licet Iovi, non licet bovi, tedy „Co je dovoleno Jovovi, není dovoleno volovi“. V hnutí ANO to platí dvojnásob, jen za Iovi zaměňme slovo „Babiš“.

Veřejné peníze pro Jiřího Faltýnka

Jihomoravská příloha MF DNES zveřejnila článek o dvou funkcích syna poslance ANO Faltýnka z veřejných peněz (9. 10.), což přivodilo Babišovu nevoli. V poslední době vyšlo najevo, že syn prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka působí jako místopředseda představenstva Tepláren Brno. Do vedení jej nominovala koalice vedená hnutím ANO, jehož je sám členem. Měsíčně si přijde na 25 tisíc korun.

Jiří Faltýnek navíc působí jako jeden z asistentů brněnského anonistického poslance Rostislava Vyzuly. Jaroslav Faltýnek se brání, že synovi k funkci nepomohl. Je to prý věc brněnských zastupitelů v čele s primátorem a místopředsedou hnutí ANO Petrem Vokřálem.

Faltýnek mladší si dává čas na rozmyšlenou do konce roku. „Moje jediné minus je, že se jmenuji Faltýnek,“ uvažuje. „Mám deset let ekonomické praxe praxe. Není to o tom, že Babiš řekne, aby Faltýnek odešel z Tepláren, a já to udělám. Budu o tom diskutovat s primátorem Petrem Vokřálem a rozhodneme se, jakým přínosem jsem pro tuto firmu.“

Primátor Vokřál se tváří udiveně. „Je paradoxem, že o tom, že Jiří Faltýnek působí v Teplárnách, se ví rok. A objevuje se to nyní. Podle mého názoru účelově. Pokud to tak je, váhám, zda by se mělo ustupovat každému tlaku, který přijde. Určitě bychom naše členy působící v různých funkcích nechtěli vystavit tomu, že kdykoliv na ně někdo ukáže, tak je pro jistotu odvoláme, aby se neřeklo.“ Zároveň je však připravený ustoupit, kdyby to mělo být vnímáno negativně.

Ukončit spolupráci s Faltýnkem mladším nechce ani poslanec Vyzula. „Mladé lidi bychom měli podporovat,“ říká. Dodává ovšem, že rozhodující je pro něho názor šéfa hnutí.

Eric Drooker

Nepěkné pokrytectví

Andrej Babiš je ovšem nekompromisní. Myslí si, že by Jiří Faltýnek měl v obou funkcích skončit. Už jen proto, že brněnské ANO slibovalo před volbami odpolitizování městských firem. A v neposlední řadě pod tíhou nepříjemných okolností, kdy musel řešit angažmá Radmily Kleslové v ČEZ a pražských městských firmách. Kleslová kvůli tomu opustila místopředsednický post v hnutí ANO. Babišovo hnutí zkrátka dohání jeho předvolební populismus, že budou jiní než jejich předchůdci. Navíc to svědčí o vnitřních třenicích, kdy vylézají na povrch „kompromitující“ informace.

Jak hnutí ANO záležitost s „trafikami“ syna Jaroslava Faltýnka vyřeší, je jeho věcí. Nelze se ovšem zbavit dojmu nepěkné pokrytecké hry před veřejností. Andreji Babišovi vadí, že si člen hnutí ANO přijde na desítky tisíc korun měsíčně z veřejných peněz. Sám ovšem obchoduje se státem v miliardách.

Je obtížné přesně zjistit, kolik dostává Agrofert, konglomerát 250 firem, ze státních a veřejných peněz – nepočítaje různé daňové úlevy. V tomto není příliš transparentní, ačkoli jeho majitel sliboval pravý opak.

Miliardy pro Agrofert

Letos v květnu Agrofert zveřejnil tiskovou zprávu, podle které v roce 2014 obdržel celkem 1,5 miliardy korun dotací. Z toho miliardu tvořily provozní dotace včetně zemědělských a půl miliardy dotace na investice do rozvoje výroby a ekologie. Z celkové částky představují evropské dotace 1,1 miliardy korun a národní zdroje 400 milionů.

Server Hlídacípes.org kromě toho nedávno zveřejnil kompletní seznam veřejných zakázek koncernu Agrofert od roku 2006. Vyplývá z něj, že po nástupu Andreje Babiše do vlády získal Agrofert od února do prosince 2014 veřejné zakázky s celkovou vysoutěženou cenou 2,69 miliardy korun. Nejvíce dostaly společnosti Preol a Primagra vyrábějící biopaliva s celkovou částkou 1,68 miliardy.

Samotný ministr financí uvádí, že obchody se státem se na tržbách Agrofertu podílejí „pouhými“ 1,75 procenta. Pokud ovšem dosáhly loňské konsolidované tržby Agrofertu výše 166,8 miliardy korun, jedná se o 2,9 miliardy korun.

Pokud sečteme vysoutěžené veřejné zakázky, státní a evropské dotace, dostaneme se k celkové částce zhruba 4 miliard pro Agrofert z „eráru“ jen za rok 2014. A to chce Babiš ještě rozšířit dotace pro fond rozvoje venkova o 13,5 miliardy korun, kde by také něco mohlo kápnout. Tady něco nehraje.

Babiš na sebe zapomíná

Andrej Babiš je na své podřízené velmi přísný. Aby se odlišil od jím nenáviděných politiků minulosti, snaží se na veřejnosti budit dojem potírání byť jen náznaků klientelismu v řadách ANO. Na sebe však v tom svatém zápalu zapomíná.

Členové hnutí ANO se dostávají do stále nedůstojnější situace. A to i ti, kteří byli donedávna Babišovi nejvěrnější. V každém případě však zůstává otázkou, dokdy si aspoň někteří nechají líbit tento autoritativní styl řízení, kdy jejich vůdci prochází v nesrovnatelné míře víc než to, co jim předhazuje jako nepřijatelné chování. A vůbec mu to nepřijde divné. Nebo bude navždy platit Quod licet Babiš, non licet bovi?

Eric Drooker

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner