Pomoc! EU chce zrušit písmeno Ř, burcuje senátor Doubrava. Hoax starý přes půl roku

disuk.cz

Senátor Jaroslav Doubrava | FOTO: disuk.cz

Jaroslav. Doubrava. Senátor. Člen Senátu Parlamentu České republiky. Bývalý starosta Telnice. Telnice je vesnice u Chlumce. A Chlumec u Ústí nad Labem. Komunista – vyhozený. Teď Severočech. Cé zet. Nikde žádné „ř“, široko, kam se podíváš. Ale péče o písmeno převeliká. Tak veliká, že senátor Doubrava naskočil na hoax šířený už několik měsíců. Popisuje HlídacíPes.org.

„Tak už nám berou i mateřský jazyk a my si to necháme líbit?! Čeká češtinu revoluce? EU chce zrušit písmeno Ř! Prý kvůli zjednodušení… Nad Ř se smráká…“
Status senátora Jaroslava Doubravy z konce února způsobil mezi jeho podporovateli zděšení. Do dnešního dne má na facebooku 92 sdílení. Debata se stále otáčí týmž směrem: hrozná EU, stále nové regulace, zrušit.

A to i přesto, že uživatelé senátora na několika místech upozorňují, že naletěl na jeden ze známých hoaxů.

Jazykovědec Měch říká, že…

Už v létě 2016 hoax popsal server Manipulátoři.cz.

Zprávu vydal web pravdive-zpravy.cz, který provozuje mediální skupina Prima. Jako legraci – obdobu dřívějšího Hromu, například.

Dočteme se třeba, že fotbalová Sparta po fiasku v Evropské lize rozpustila kádr a chystá veřejný nábor nových hráčů. Nebo že justice chce zjednodušit rozvodová řízení pomocí duelů a soubojů (pokud to tedy není totéž).

V inkriminovaném textu o konci písmene eř se píše: „Evropská lingvistická rada spadající pod EU jednohlasně rozhodla, že od letošního července ruší písmeno Ř.“ A to proto, že „téměř nikdo tohle písmeno v Evropě nepoužívá a pro každého, kdo neovládá češtinu, je jeho výslovnost extrémně obtížná. ELR chce zjednodušit komunikaci tím, že problematické znaky a hlásky bude postupně eliminovat,“ vysvětluje jazykovědec František Měch.

Jak upozornil web Manipulátoři.cz, ověření zprávy je jednoduché. Už samotný fakt, že pochází z humoristického webu. Pak je tu druhý fakt, že žádná Evropská lingvistická rada neexistuje.

Jenže sdílením, navíc senátorem, se pozice hoaxu posiluje. Aspoň u lidí, kteří mají s ověřováním zpráv podobný problém jako Doubrava. Ten navíc falešnou zprávu nijak nevyvrací.

„Ukrajina zavádí pod sankcemi ukrajinštinu, Francie má zákony na ochranu jazyka, Portugalsko chrání a rozšiřuje portugalštinu, ale ČR na základě rozhodnutí EU osekává český jazyk. Je to opravdu nezvratné. Není to náhodou začátek likvidace české identity? A zastupitelé souhlasili?“ čteme v dalším příspěvku, který na senátorův profil 8. března připíchl uživatel Zlatko Radvan.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner