Pomoc Moravě musí pokračovat, i když odjede poslední televizní štáb. Babišovy sliby totiž vyšumí

Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová (oba ANO)
 (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová (oba ANO) | FOTO: ČTK

Vlna solidarity, kterou spustily tragické události na jižní Moravě, ukázala, že stále umíme pomoci, když je to třeba. Dokonce mnohonásobně víc než vláda, která by to měla brát jako povinnost. Hrozí ovšem moment, který nastává pokaždé, když opadne mediální zájem. Ve chvíli, kdy o něčem nečteme a neslyšíme každý den, máme pocit, že daný problém už nezaslouží naši pozornost, popřípadě že už je vyřešen. Ono tomu tak ale mnohdy nebývá.

Téma tornádo v ČR je stále aktuálním a palčivým. Je to vidět třeba na sbírkách, do nichž lidé přispívají neskutečným tempem a částka 200 milionů zřejmě bude brzy pokořena. Veřejnost zase jednou stojí na stejné straně barikády, pryč jsou všechny spory o politice, vyznání, očkování, rouškách či sportovním klubismu. Teď se kope za lidi, kteří potřebují pomoci.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Když odhlédneme od faktu, že se současná situace hodila do kampaně vládních zástupců, v čele s premiérem, i stát pomůže. Alespoň zatím to tak vypadá. Sliby, které v pátek pronesli Andrej Babiš, Alena Schillerová nebo Jana Maláčová, vzbuzují jistou naději. Na druhé straně ovšem také velké rozpaky. Všichni totiž víme, jak to s politickými sliby končívá.

Navíc není ani možné zapomenout na to, že pro ministerského předsedu je lež, která mu pomůže získat politické body, skoro nejčastějším komunikačním nástrojem. S tímto vědomím už se na krizi v oblastech, postižených tornádem a bouřkami, nedívá s takovým optimismem.

Je totiž úplně jasné, že solidarita veřejnosti není nekonečná, a rádi bychom se spolehli na to, že lidem bez střechy nad hlavou někdo skutečně pomůže. Velkou roli v tom mohou a svým způsobem i musí hrát média. Právě jejich pozornost, upřená do zasažených míst, nejen povzbudí další vlnu pomoci občanů, ale také donutí vládu, aby opravdu konala. 

Dokud se totiž bude o katastrofě a jejích následcích informovat, bude pro všechny apokalypsa stále živá a nezmizí nám z hlav jako něco, co bývávalo. Vláda nebude moct ignorovat, co naslibovala, a obyvatelé Hodonínska a dalších oblastí se skutečně dočkají toho, co bytostně potřebují. 

Nenechme tyto lidi ve štychu, jako si to zažili třeba klienti H-Systemu, kteří byli v jednu chvíli pro politiky životně důležití, následně o nich však přestali mluvit. A jak se přitom Babiš se Zemanem bili v prsa, že lidem v nesnázích pomohou. 

Morava se nesmí stát novým lithiem, které bylo tak důležité, že o něm nyní nenapíše nikdo ani řádek. Nesmí být H-Systemem či obcemi postiženými povodněmi. Hlavně se nesmí stát volebním trumfem člověka, který zatím nijak nepomohl, jen za cvakání fotoaparátů něco slíbil. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]