Pomozte! Obracejí se manželky obránců Azovstalu na světové společenství

Zničený areál oceláren Azovstal v Mariupolu  (Maxar)

Zničený areál oceláren Azovstal v Mariupolu | FOTO: Maxar

Pětice žen, jejichž manželé stále hájí areál oceláren Azovstal v Mariupolu proti útokům ruských agresorů, se v online rozhovoru s novináři obrátila na světové společenství s úpěnlivou prosbou, aby bylo z obklíčeného areálu umožněno stáhnout všechny ukrajinské vojáky, nejen ty, kteří jsou těžce zranění.

Hanna Naumenko, Katarina Prokopenko, Julia Fedosjuková, Olga Andrijanová a Darja Cikunová vyzvaly světové společenství, aby celou posádku obklíčeného Azovstalu vysvobodilo prostřednictvím „extrakce“, protože v továrně už nezůstala prakticky žádná voda ani jídlo, o lécích ani nemluvě.

„Počet zraněných se neustále mění, protože někteří umírají, jiní přibývají v důsledku ostřelování a bombardování. Víme, že to bylo asi 700 lidí, ale teď jejich počet neznáme,“ uvedly manželky obránců.

(Týdeník FORUM)

Podle těchto žen je v první řadě samozřejmě nutné odvést těžce zraněné, kteří mohou zahynout v příštích 24 hodinách, ale „trvají na evakuaci absolutně všech“. Podle nich je evakuace pouze raněných absurdní. „Dnes odvezeme všechny raněné a zítra máme dalších dvě stě zraněných, protože neustále dochází k bombardování,“ dodávají ženy.

Domnívají se, že je třeba mluvit o evakuačním koridoru pro celou posádku. Jedině tak lze zachránit lidi, kteří jsou ještě naživu, ale také odvézt těla padlých a zemřelých.

Situace v Azovstalu je podle jejich informací doslova „hrozná“, protože v případě raněných jde často o velice těžké případy, kdy lidem chybí končetiny, mají vnitřní či jiná devastující zranění. „Na drobná zranění bojovníci nedbají,“ dodávají manželky bojujících obránců.

(Archiv)

Lidé s amputovanými končetinami či těžkými zraněními leží bez léků proti bolestem. „Lidem jsou amputovány končetiny bez léků proti bolesti. Mají sklenici vody pro všechny, takže se jednou za 5 až 6 hodin napijí,“ řekla jedna z žen. Podle další je v místnosti, ve které je nemocnice zřízena, navíc i značné horko.

U mnoha lidí se rozvíjí sepse. Zdravotníci v Azovstalu mají k dispozici jen omezené množství antibiotik, která mohou nasadit jen těm nejtěžším případům.

Ženy jsou přesvědčeny, že „válečná deblokace je sice možná, ale není na to čas“, Mariupol bude osvobozen, až budou svobodná i další města. Proto manželky obránců doufají ve sjednocení úsilí ukrajinské vlády a dalších zemí a v úspěch této koalice v otázce záchrany lidí z Azovstalu.

Ženy také poděkovaly skupině Kaluš Orchestra za prosbu z jeviště Eurovize, aby svět zachránil Mariupol a Azovstal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články