Pomozte Ukrajině, vyzval Jižní Koreu generální tajemník NATO Jens Stoltenberg

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg  (Severoatlantická aliance / se souhlasem)

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | FOTO: Severoatlantická aliance / se souhlasem

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vyzval Jižní Koreu, aby navýšila svou vojenskou pomoc Ukrajině, která se brání ruské invazi. Informovala o tom agentura Reuters. Stoltenberg je na návštěvě zemí východní Asie, dnes se z Jižní Koreje přesouvá do Japonska.

„Vyzývám Korejskou republiku, aby pokračovala v otázce konkrétní vojenské pomoci a posílila ji. (…) Ve finále je to vaše rozhodnutí, ale zmíním, že několik spojenců NATO, kteří nechtěli vyvážet zbraně do zemí konfliktu, tuto politiku změnilo,“ řekl Stoltenberg s odkazem na Německo, Švédsko či Norsko při projevu v Soulu. Jižní Koreji poděkoval za poskytnutí pomoci, dodal ale, že Kyjev „naléhavě“ potřebuje munici.

Vladimir Putin (profimedia.cz)

Jižní Korea od začátku ruské invaze na Ukrajinu podle Reuters podepsala dohody o poskytnutí stovek tanků, letadel a dalších zbraní Polsku. Zákon bránící dodávat zbraně zemi, která je v aktivním konfliktu, ale podle jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola brání vojenskou pomoc poskytnout přímo Ukrajině.

Je „naprosto zásadní“, aby Rusko válku nevyhrálo, řekl Stoltenberg, podle kterého by to vyslalo špatný signál autoritářským vůdcům po celém světě. Zmínil v tomto ohledu i Peking, který podle něj není nepřítelem NATO, ale zemí, na kterou je třeba dávat pozor.

„Jsme přesvědčeni, že s Čínou bychom měli vést dialog ohledně otázek, jako je kontrola zbrojení, klimatická změna a další. Zároveň je nám jasné, že Čína představuje výzvu pro naše hodnoty, zájmy i bezpečnost,“ řekl Stoltenberg.

Cílem cesty šéfa Severoatlantické aliance do zemí východní Asie je podle Reuters posílení vazeb se spojenci NATO zejména vzhledem k nekončící válce na Ukrajině a rostoucí konkurenci, kterou představuje Čína. Severokorejská státní média dnes zveřejnila prohlášení, ve kterém Pchjongjang návštěvu označil za „předehru ke konfrontaci a válce“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články