Pomohou Výměna manželek a rozházené peníze našich dětí zachránit ČSSD v Praze?

Matěj Stropnický  (ČTK)

Matěj Stropnický | FOTO: ČTK

Ještě před pár týdny se zdálo, že alespoň v hlavním městě si Česká strana sociálně demokratická udrží tvář. Lídrem kandidátky měl být Tomáš Petříček, tedy jeden z mála politiků ČSSD, kterých si ještě lze za některé názory vážit. Vzhledem k tomu, že se však vedení partaje rozhodlo dosáhnout ještě nižšího volebního výsledku, než ukazují současné průzkumy, bude v Praze kandidátka spíše bizarní.

Fakt, že se exministr zahraničí kvůli své drzosti kandidovat proti Janu Hamáčkovi na předsedu sociální demokracie stal černou ovcí, je veřejně známá věc. Dalo se také předpokládat, že Petříčkova mise v Černínském paláci skončí dříve než s výměnou vládního kabinetu. Přál si to Miloš Zeman, po sjezdu ČSSD najednou i Jan Hamáček. A tak se to stalo.

Druhé kolo odplaty, s nímž už nepočítal každý, přišlo pár měsíců před volbami. Dříve jasná jednička kandidátky v Praze se přes podporu členů ČSSD najednou na pozici lídra nevešla. 

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Zatímco názorový odklon od šéfa partaje se trestá, se stejnou vervou jsou odměňováni ti, kteří Hamáčkovi pochlebují. Proto není divu, že hlavní město dostala za odměnu Jana Maláčová. Hamáčkovi nevadí, že její návrhy důchodové reformy nemají hlavu ani patu a doplatí na ně další generace, podporuje i její nápady na rozhazování peněz z vykuchaného státního rozpočtu.

Důvod je zřejmý. Ministryně práce a sociálních věcí nikdy proti svému stranickému šéfovi neřekne křivé slovo a bude ho podporovat za každých okolností. A tak to má Hamáček rád. Budí to v něm totiž dojem, že je mocný a důležitý. Sice si něco obdobného myslí zhruba jen tři procenta voličů, ale na to ohled nebere.

Pražská kandidátka ovšem nestojí a nepadá pouze s Maláčovou. Ministryně si totiž přivedla vlastního koně, který se má stát sociálně demokratickým trumfem pro mladé. Matěj Stropnický sice v mnoha Pražanech zanechal spíš pachuť ze svého dřívějšího působení na magistrátu, ale ČSSD se teď hodí.

Ani ne tak pro svou politickou zdatnost, ale proto, že před časem ukázal, jak se pracuje s médii. V rámci televizního projektu Výměna manželek se s přítelem Danielem zúčastnili reality show, která ze všeho nejvíc nabízí pohled na rodiny, které se hádají, což má našinec nejraději.

Eric Drooker

Díl se Stropnickým však nic takového neobsahoval, ba naopak. Dozvěděli jsme se, jak se syn bývalého ministra obrany hezky stará o zámek, který si koupil a zvelebuje ho, od vyměněné manželky jsme slyšeli, že je Matěj jediným politikem, kterému nemá chuť šlápnout do obličeje.

Odezva diváků byla skvělá, zámecké dvojici dokonce přišly nějaké peníze na rekonstrukci jejich obydlí. A to je právě ten moment, kdy se najednou Stropnický objevil jako mediální poradce Jany Maláčové. Potom už stačil jen jeden status na politikově facebooku, v němž ministryni pochválil a řekl, že jí věří, a už má místo na kandidátce.

Místo toho, aby do Prahy, kde určitě nepreferují pokusy na rozpočtu z dílny Jany Maláčové nebo zelené nápady Matěje Stropnického, ČSSD nasadila někoho přijatelného, posílá do předem prohrané bitvy prazvláštní dvojici. Útok na dno volebních preferencí nejenže nekončí, ale naopak nabírá na síle. Ti, kteří chtěli umírající stranu resuscitovat, tomu jen smutně přihlížejí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]