Ponížený Putin. Turecký prezident nechal ruského prezidenta napospas kamerám

Ruský prezident Vladimir Putin (ČTK)

Ruský prezident Vladimir Putin | FOTO: ČTK

Před schůzkou tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s ruským prezidentem Vladimirem Putinem došlo k situaci, na kterou jsou politici zvyklí spíše ze strany Moskvy. Šéf Kremlu totiž stál před objektivy kamer dlouhých padesát sekund, než turecká hlava státu vkročila do místnosti.

Na Putinovi bylo na první pohled vidět, že je mu celá situace nepříjemná. Zřejmě moc dobře věděl, že to turecký prezident udělal schválně jako odvetu za rok 2020. Tehdy nechal Putin Erdogana nechal před přijímacím sálem čekat a záběry přenášela ruská televize. Teď se situace obrátila a viditelně nervózní Putin přešlapoval na místě, šklebil se a řečí těla dával jasně najevo, že se turecký prezident trefil do jeho nejcitlivějšího místa.

„Těch padesát vteřin, které Erdogan nechal Putina čekat, vypovídá spoustu o tom, jak moc se toho po Ukrajině změnilo,“ napsala na svém twitteru Joyce Karamová, zpravodajka blízkovýchodní mediální organizace National News.

Putin „ochutnal vlastní medicínu“, protože až dosud to byl on, kdo nechával své protějšky úmyslně čekat. A šlo o významné osobnosti včetně papeže, britské královny či tehdejší německé kancléřky. Na tu měl Putin obzvláště spadeno, protože ji přijal až po čtyřech a čtvrt hodině. Na jiné schůzce pak nechal do místnosti vběhnout svého psa, přestože dobře věděl, že se Angela Merkelová psů bojí.

Existuje dokonce web, na kterém jsou přesně uvedeny doby, po které museli Putinovi hosté čekat. Jen namátkou: ukrajinský prezident Viktor Janukovyč se v roce 2012 schůzky dočkal po 4 hodinách, o hodinu méně čekala v roce 2009 ukrajinská premiérka Julia Tymošenková, v roce 2016 Šinzo Abe, japonský premiér, hodinu a půl si počkal izraelský prezident Šimon Peres, 45 minut americký prezident Donald Trump a jen o 5 minut méně jeho předchůdce v úřadu Barack Obama.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]