Rakouský vicekancléř Heinz Christian Strache v sobotu rezignoval na funkci kvůli videu s údajnou zástupkyní ruských oligarchů. Kancléř Sebastian Kurz v návaznosti na skandál ukončil vládní koalici a vyzval prezidenta k vypsání předčasných voleb. Prezident Van der Bellen souhlasí.

O tom, co se stalo, jsme tu již psali včera. Šéf strany Svobodných (FPÖ) Heinz-Christian Strache diskutoval před rakouskými parlamentními volbami v roce 2017 se členy rodiny ruského oligarchy o vzájemném kšeftu. Naznačuje to video, o kterém referovaly v pátek německý deník Süddeutsche Zeitung a magazín Der Spiegel.

Podle Der Spiegelu je na videu vidět setkání Stracheho a šéfa parlamentní frakce FPÖ Johanna Gudenuse, jak hovoří v červenci několik hodin s údajnou neteří ruského oligarchy na španělském ostrově Ibiza. Média říkají údajnou, protože identita rusky mluvících osob je poněkud nejasná. Někdy se hovoří o tom, že to mohla být léčka, na kterou vicekancléř naletěl. To nic nemění na podstatě věci, že totiž Strache vykládá neuvěřitelné věci.

Německá média píší o tom, že setkání bylo zorganizováno jako léčka na Stracheho. Za videem prý stojí německý satirik Jan Böhmermann. (To je ten, co tak rozčílil tureckého autokrata Erdogana.) O scénách z videonahrávky mluvil totiž Böhmermann už minulý měsíc, když dostal rakouskou televizní cenu Romy s tím, že ještě nemůže říci víc. Všichni to tehdy považovali za vtip.

Dáma na vidu říká, že chce v Rakousku investovat přibližně čtvrt miliardy eur (téměř 6,5 miliardy korun) a několikrát naznačila, že jde o černé peníze. Chtěla by získat významný podíl v nejčtenějším rakouském listu Kronen Zeitung a pak pomocí zpravodajství pomoci FPÖ ve volební kampani.

Strachemu se ta idea moc líbila. „Pokud převezme Kronen Zeitung tři týdny před volbami a dostane nás na první místo, pak můžeme hovořit o čemkoli,“ vykládá zjevně vínem posilněný vicekancléř. Paní by prý mohla dostat i zakázky na stavbu silnic: „Pak by měla založit firmu, jako je Strabag. Všechny státní zakázky, které teď dostává Strabag, pak bude dostávat ona.“

Příslušné rakouské orgány bude zajímat i to, co prozradil o pozadí financování strany:  „Existuje pár velmi bohatých. Ti platí mezi 500 000 a půldruhým až dvěma miliony,“ vykládá Strache. Peníze ale nejdou přímo straně, ale všeobecně prospěšnému spolku, který se stranou nemá nic společného. „Nemusíš tak nic hlásit účetnímu dvoru,“ vykládá dále člen rakouské vlády.

Teď se tedy bude muset vyzkoumat, jak je to s tou „všeobecnou prospěšností“ dotyčného spolku, jestli náhodou nebyl prospěšný jen někomu.

Kancléř Kurz se nechal slyšet: „Musím zcela upřímně říci, že co je moc, to je moc.“

Děkujeme jižním sousedům za ukázku toho, co se skrývá za supervlastenectvím. Jaké to vlastenectví je bylo zjevné i loni v srpnu, když na svatbu ministryně zahraničí Karin Kneisslové dorazil sám ruský prezident V. V. Putin a s nevěstou si zatančil. Slušelo jim to.

Bylo by určitě zajímavé vidět nějaká videa, na kterých by byli i někteří naši politici, co popíjejí s Rusy a něco tam vykládají. V každém případě je trapný konec rakouského vicekancléře příkladný a měli by tak rychle skončit všichni, co vyvádějí podobné věci. Zemanovi zatím jeho breptání o nepřítomnosti ruských vojáků na Ukrajině (vždyť to říkal ministr Lavrov, že tam žádní nejsou!), výrobě novičoku v ČR a pomlouvání našich tajných služeb prochází.

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora