Popírači covidu vyhrožují vědcům: „Doufám, že zemřeš. Zastřelil bych tě.“

Ilustrační foto  (Pixabay/Engin_Akyurt)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/Engin_Akyurt

Průzkum časopisu Nature ukázal alarmující jev: Každý druhý odborník na koronavirus se stává terčem nepřátelství až po vyhrožování fyzickými útoky. Nejsou to tedy jen významní virologové jako Anthony Fauci a Christian Drosten.

Americký virolog Anthony Fauci je od počátku pandemie v centru pozornosti veřejnosti a přitahuje na sebe velkou nenávist popíračů koronaviru. Lidé nesouhlasící s jeho názory ho nazývají  „Hitlerem“ a posílají výhrůžky smrtí jeho ženě a dcerám.

Koalice SPOLU ()

Spiegel.de shrnuje, co ukázaly odpovědi vědců pro Nature: „Podle průzkumu více než polovina dotázaných odborníků na koronavirus uvedla, že se po poskytnutých rozhovorech setkala s osobními útoky v agresivních e-mailech nebo na sociálních sítích. Bylo osloveno 321 odborníků, většina z nich z Velké Británie, Německa a USA. 47 vědců obdrželo výhrůžky smrtí, šest vědců uvedlo, že byli fyzicky napadeni.“

Pro slova nechodí anticovidoví popírači daleko: „Doufám, že zemřeš.“ Nebo: „Kdybys byl blízko, zastřelil bych tě.“ To psali anonymní odesílatelé australskému epidemiologovi Gideonu Meyerowitz-Katzovi. Rozčilovala je témata jako očkování a původ viru. Většina výhrůžek však podle něj přišla od lidí, kteří obhajovali lék proti červům jako údajný lék proti covidu-19.

„Mezi odborníky panují obavy, že nenávistné zprávy by mohly vést u odborníků ke stažení se a autocenzuře a že by to jejich kolegy mohlo odradit od vlastního veřejného vystupování.

„Průzkum provedený Nature byl anonymní, ale v Německu jsou známí lidé, kteří před časem sami zveřejnili masivní nepřátelství. Patří mezi ně i expert SPD na zdravotnictví Karl Lauterbach a virolog Christian Drosten. V říjnu 2020 neznámé osoby podle policie hodily zápalná zařízení na budovu Institutu Roberta Kocha (RKI) v Berlíně,“ píše Spiegel.de.

Na kongresu v Berlíně před rokem informoval vědec Drosten z Charité o stinných stránkách této proslulosti. Protože je mu „dost nepříjemné“, když na něj při nakupování někdo zírá, chodí ven se slunečními brýlemi a čepicí, aby ho nikdo nepoznal. Nenávistnou poštu se snaží co nejvíce blokovat.

Anthony Fauci pro New York Times varoval před důsledky organizovaných a nenávistných kampaní. Podle něj se jedná o „organizovaný pokus o diskreditaci pravdy“. Někteří jeho kolegové už raději o vakcínách přestali veřejně mluvit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]