Popírání holocaustu do svobody slova nepatří, potvrdil soud trest za vydání knihy

Transporty židů během holocaustu (Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0)

Transporty židů během holocaustu | FOTO: Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Krajský soud v Brně potvrdil peněžitý trest 45 000 korun pro vydavatelství Bodyart Press a 15 000 korun jeho jednatelku Hedviku Fiksovou za vydání a šíření knihy Davida L. Hoggana Mýtus šesti milionů, která jednoznačně popírá holokaust.

Kniha vyšla již v roce 2016, a to v nákladu 600 kusů, z nichž většina byla prodána. Právník jednatelky Fiksové tvrdil, že se jeho klientka s obsahem neztotožňuje a knihu vydala výhradně za účelem finančního profitu. Tomu však podle soudkyně odporuje skutečnost, že kniha neobsahuje žádnou předmluvu, ve které by se Hedvika Fiksová od obsahu knihy distancovala či by alespoň obsahoval její názor na ni. „Pouze prostřednictvím internetu vydala vyjádření, že s knihou nemá nic společného,“ uvedla soudkyně.

(Týdeník FORUM)

Nakladatelství Bodyart Press a jeho jednatelka byly obžalovány loni 19. října z popírání genocidy. O tři dny později byl vydán trestní příkaz, který nařizoval oběma stíhaným zaplatit peněžitý trest. Proti němu však podali odpor nejen žalovaní, ale i státní zástupce.

Kniha Mýtus šesti milionů je podle Federace židovských obcí přímo ukázkovým případem antisemitské demagogie zpochybňující, jak nacisté s Židy během druhé světové války zacházeli.

Vydavatelství Bodyart Press tehdy tvrdilo, že knihu vydalo výhradně pro studijní účely, což však odborníci na extremismus nepovažují za relevantní. Důležité totiž je, že tyto publikace nenabízejí jiný pohled, ale zcela cíleně a úmyslně lžou.

„Zatím jsme neměli možnost seznámit se s úplným zněním rozsudku, vycházíme tedy z informací z médií. Potvrzení rozsudku vítáme. Považujeme jej za zásadní, protože bude také sloužit jako precedent pro podobné případy v budoucnu. Současně je takové rozhodnutí důležité i jako  prevence, která bude alespoň částečně odrazovat od popírání holocaustu a parazitování na jeho obětech,“ uvedl pro FORUM 24 Michael Pelíšek, tajemník Federace židovských obcí v ČR.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články