Popleta Ovčáček. Katolíci prý dávají přednost Trumpovi. Je to naopak

repro TV NOE

Jiří Ovčáček v katedrále sv. Víta | FOTO: repro TV NOE

Jiří Ovčáček má spoustu času, ale jak je vidět, nevěnuje ho ani studiu jazyků, ani zahraničních pramenů. Proto pak hlásá nesmysly a ztrapňuje se. V této praxi pokračoval i ve čtvrtek na Twitteru.

Ovčáček na Twitteru triumfálně psal: „Katolíci dávají přednost Donaldu Trumpovi před bývalým viceprezidentem Joe Bidenem.“

Doprovodil to odkazem na česky psaný článek ze serveru Vatican News.

Tam se skutečně tvrdí, že „pokud jde o blížící se prezidentské volby, průzkum jasně ukázal, že katolíci dávají přednost Donaldu Trumpovi před bývalým viceprezidentem Joe Bidenem“. Také že „američtí věřící jsou konfrontováni s vandalismem, útoky na kostely a antikřesťanskými hesly“. Že „znepokojení budí ničení pomníků světců a národních hrdinů.“ (…) „Tři čtvrtiny respondentů projevily také obavy o národní bezpečnost, stav výměru spravedlnosti, daně, rasové vztahy, migraci a zahraniční politiku.“ A že „76 procent katolíků podporuje významné omezení interrupcí, o něž usiluje Trumpova administrativa“.

Jenže tam kupodivu nějak chybí klíčové číslo, o které jde. Jak se dočteme o tom samém průzkumu na webu thehill.com, je to jinak:

„Demokratický kandidát na prezidenta Joe Biden si podle v pondělí zveřejněného průzkumu udržuje dvanáctibodový náskok před prezidentem Trumpem mezi pravděpodobnými voliči, kteří se identifikují jako katolíci. Průzkum EWTN News/RealClear Opinion zjistil v průzkumu mezi 1212 pravděpodobnými katolickými voliči, že 53 procent je nakloněno Bidenovi, zatímco 41 procent dává přednost Trumpovi. Průzkum byl proveden před smrtí soudkyně Nejvyššího soudu Ruth Bader Ginsburgové.

Průzkum zjistil, že 50 procent respondentů volilo v roce 2016 demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou, zatímco 45 procent volilo Trumpa, což je známka toho, že Biden rozšířil propast mezi katolickými voliči.

Katolíci, kteří jsou zbožnější ohledně chození do kostela, mají podle průzkumu tendenci Trumpa podporovat. Padesát osm procent katolíků, kteří denně chodí na mši, podporuje prezidenta, stejně jako 61 procent těch, kteří chodí na bohoslužby více než jednou týdně. Pro srovnání, 69 procent katolíků, kteří zřídka chodí na mši, podporuje Bidena.“

To je ovšem podstatný rozdíl. Redakci Vatican News bychom doporučili být přesnější v referování. Ovčáčkovi bychom poradili, aby se šel živit něčím jiným.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner