Populární ruský zpěvák tvrdě vysvětlil Putinovi, co je vlast. Už ho řeší policie

(Wikimedia Commons / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

FOTO: Wikimedia Commons / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Lídr populární ruské rockové skupiny DDT Jurij Ševčuk se dostal do problémů kvůli svým slovům, že „vlast není Putinova řiť, kterou je potřeba líbat“. Výrok o Rusku a prezidentovi země Vladimiru Putinovi pronesl na středečním koncertu v Ufě. Hned po koncertu přišla do zákulisí sálu za zpěvákem policie a sepsala s ním protokol o přestupku, uvedl zpravodajský web stanice Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda.

„Vlast, přátelé, není prezidentova řiť, kterou musíte pořád líbat. Vlast je chudá babička na nádraží, která prosí o brambory,“ prohlásil zpěvák. Lidé v sále na slova reagovali souhlasnými pokřiky a ovacemi.

(Týdeník FORUM)

Ředitel produkční společnosti Radius Radmir Usajev na sociálních sítích později uvedl, že policie po koncertu mluvila se zpěvákem asi hodinu a ptala se ho na jeho výroky o „válce a vlasti“.

Od doby, kdy na Putinův příkaz začala na konci února ruská invaze na Ukrajinu, se úřady v Rusku snaží mezi lidmi potlačit projevy nesouhlasu s touto válkou. Nedlouho po zahájení invaze například Rusko přijalo zákon, který zakazuje výroky vrhající špatné světlo na ruskou armádu.

Proti válce a prezidentu Vladimiru Putinovi se už vymezilo více ruských umělců. Například týden po začátku invaze téměř dvacet tisíc zástupců ruské umělecké obce podepsalo otevřený dopis vládě, ve kterém vojenskou ofenzivu odsoudili.

„Jako důvod byla deklarovaná ochrana obyvatel DNR a LNR, zatímco vojenské akce probíhají po celé Ukrajině: v Kyjevě, Lvově, Charkově, Oděse a dalších velkých městech. Mezi obyvateli těchto měst je mnoho našich příbuzných, přátel, známých a kolegů. Požadujeme, aby byla tato válka s Ukrajinou – suverénním a nezávislým státem od roku 2014 – zastavena,“ uvedli ruští umělci, kurátoři a kulturní pracovníci. V dopise také požadují okamžité zastavení všech bojových akcí, stažení ruských vojsk a zahájení mírových jednání.

Eric Drooker

Jedním z prvních pracovníků v kulturní sféře, kteří vyjádřili nesouhlas se „speciální operací“, jak invazi na Ukrajinu označuje ruské vedení i média, byl herec, zpěvák a manžel populární zpěvačky Ally Pugačovy Maxim Galkin. Na sociální síť instagram napsal hned 24. února, že je od rána v kontaktu s příbuznými a přáteli z Ukrajiny. „Nemohu slovy vyjádřit, jak se cítím! Jak je tohle možné! Pro válku není ospravedlnění! Ne válce,“ doplnil.

Kvůli válce s druhým největším státem Evropy museli Rusko někteří umělci opustit. Například rodák z Ufy a známý rapper, který vystupuje pod uměleckým jménem FACE, to oznámil svým sledujícím na instagramu už 12. března. „Já a mí blízcí jsme byli donuceni opustit vlastní domov, vlastní zemi. Byli jsme donuceni odejít státem, který momentálně odmítám uznat za vlastní,“ napsal ve svém prohlášení.

Rusko se podle něj jednou stane důstojným státem s lidmi, kteří mají moderní a rozumnou mentalitu. „Dnes tomu tak bohužel není. Ať se vám to všem líbí nebo ne, budoucnost Ruska patří lidem, jako jsem já, a ne lidem jako vy. Budoucnost Ruska jsou lidé, kteří mají v rukou štětce a mikrofony, ne kulomety a granáty. Budoucnost Ruska je svoboda,“ uzavřel rapper FACE na sociální síti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články