Populisté a autoritářská hnutí chtějí politicky zneužít krize, varovala Merkelová. Sedí to i na Babiše

Kancléřka Angela Merkelová (Printscreen ZDF)

Kancléřka Angela Merkelová | FOTO: Printscreen ZDF

Německá kancléřka Angela Merkelová varovala před populisty a autoritáři všeho druhu a jejich snahou zneužít nadcházející ekonomické krize k dosažení mocenských cílů. Její slova se dotkla přítomných populistů, kteří na kancléřku pokřikovali. Ta jim patřičně odpověděla a sklidila velký potlesk.

„Nesmíme být naivní. Protidemokratické síly, radikální, autoritářská hnutí jen čekají na ekonomické krize, aby jich následně politicky zneužily,“ varovala německá kancléřka před antidemokratickými hnutími v celé Evropě. Její vystoupení zachycuje video, které publikoval mimo jiné server Focus.de.

V Česku jsou její slova nanejvýš aktuální. Kromě marginálních subjektů typu okamurovců se při nich snadno vybaví nedávný pokus Andreje Babiše prosadit v maloobchodě kvóty na české potraviny, březnový pokus zvýšit pravomoci kabinetu a předsedy vlády pro případ krize a „neakceschopnosti“ Parlamentu, snaha zakrýt skutečné majitele svěřenských fondů a pomoct tak Babišovi se střetem zájmů či nejnověji snaha Babišovy vlády zneužít situace a rychle si zajistit vládní rozpočtovou rezervu, jejíž účel ale odmítá oznámit předem.

„Nesmíme dopustit, aby pandemie vedla k rozkolu mezi členskými zeměmi EU a oslabila vnitřní trh,“ varovala Merkelová před problémy, které výše zmíněnými snahami mohou vzniknout i přímo v Česku. Ve chvíli, kdy Merkelová svá slova v německém Spolkovém sněmu pronášela k předsednictvu Rady Evropy, ozývalo se do toho v sále pokřikování poslanců frakce německé obdoby okamurovců, tzv. Alternativy pro Německo (AfD). Kancléřka Merkelová si poté neodpustila uštěpačnou poznámku v tom smyslu, že se v jejích slovech zřejmě někdo poznal. Zbytek sálu to vzápětí ocenil bouřlivým potleskem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]