„Populistická prohlášení, která nemají s pravdou vůbec nic společného,“ ohradil se premiér Petr Fiala (ODS) proti obvinění předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, který v souvislosti s migračním paktem EU vyjednaným ve středu prohlásil, že společenství zve na kontinent miliony nelegálních migrantů a může za to hlavně Fiala se svou vládou. Podle Fialy tím Babiš opět potvrdil, že nerozumí evropské politice.
Státy Evropské unie a europoslanci se po mnoha letech neúspěšných snah shodli na nových migračních a azylových pravidlech evropského bloku, přičemž normy zahrnují například efektivnější kontroly migrantů, rychlejší vracení neúspěšných žadatelů o azyl do zemí původu nebo zavedení povinné solidarity všech států, které přetíženým zemím pomohou buď přijetím části migrantů, finančně nebo materiálně. Ve středu to oznámili zástupci unijních institucí.
Pravidla musí ještě schválit ministři členských zemí a plénum Evropského parlamentu, což je považováno za formalitu. Belgické předsednictví Rady EU by tedy mělo zahájit práce na dokončení legislativních textů s cílem finálního schválení příští rok v únoru.
„Andrej Babiš opět potvrzuje, že evropské politice nerozumí,“ prohlásil premiér Petr Fiala (ODS). Reagoval tak na obvinění předsedy hnutí ANO, podle kterého Fiala se svou vládou může za evropské pozvánky na kontinent pro miliony nelegálních migrantů. Uvedl totiž, že „zodpovědnost za to nese zejména vláda Petra Fialy, která celý ten šílený pakt připravila a prosadila v rámci předsednictví Evropské unii“.
Fiala se ohradil a uvedl fakta, která Babiš ve svém vyjádření opomněl. „Vše ostatní jsou jen populistická prohlášení, která nemají s pravdou vůbec nic společného,“ zdůraznil.
Za prvé uvedl, že stále nedošlo ke konečnému rozhodnutí. Za druhé připomněl, že ani tento návrh neobsahuje povinné kvóty. „Ty jsou pro nás nepřijatelné,“ zdůraznil a za třetí vysvětlil, že právě migrační pakt řeší migraci před a na vnější hranici Evropské unie. „Naším cílem je odbourání kontrol uvnitř Evropské unie a posílení ochrany vnější hranice, zachování volného pohybu osob uvnitř EU a omezení nelegální migrace z území mimo EU,“ uvedl s tím, že toto jsou fakta a vše ostatní jsou jen populistická prohlášení, která nemají s pravdou vůbec nic společného.
Evropa je podle Babiše nepoučitelná a povinná solidarita protimluv. Existuje jen jediné řešení, uvedl s tím, že jím je, že se migranti do Evropy vůbec nedostanou. „Opakuji to stále, lodě nesmí vůbec vyplout,“ zdůraznil, přestože se v minulosti, když byl premiérem a ministrem financí, nechal slyšet, že uprchlíci ze Sýrie a dalších zemí by mohli v Česku obsadit tisíce pracovních míst, o která místní nemají zájem. Evropská komise tehdy řešila povinné kvóty na běžence, které Babišova vláda odmítala.
Babiš míní, že Evropská unie nyní potřebuje velkou změnu, a on věří, že ta přijde po evropských volbách.
K novému evropskému migračnímu paktu, který byl přes noc dojednán, se vyjádřil také europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Zatím mírný optimismus, že je konečně dohoda na stole. Spoustu bodů dlouhodobě prosazuji, ale už se někde ukazuje, že ambice být přísnější prostě neprošla,“ okomentoval posun s tím, že se uvidí, jak bude nastavena povinná solidarita. „Jestli se ponechalo 20 tisíc eur za migranta, tak to není dobrá zpráva. Solidarita má být dobrovolná, nikoliv povinná,“ uvedl.
Není tedy spokojen s ponecháním povinné solidarity, přičemž bude, jak vysvětlil, záležet na ceně za odmítnutí jednoho migranta a dvanáctitýdenní azylovou proceduru považuje za stále příliš dlouhou. Výhody naopak vidí v rychlejších kontrolách na hranicích, rychlejším návratu migrantů, kteří nemají šanci na azyl v Evropské unii, výstavbě nových záchytných center ve státech jižní Evropy a zesílené pravděpodobnosti odrazení nelegálních migrantů od cesty do Evropy. „Uvidíme, jak budou vypadat všechny detaily,“ dodal.
Jak vypadá konečná verze právě „mechanismu solidarity“ je zatím nejasné, text všech dojednaných legislativních návrhů zatím nebyl zveřejněn a nyní ho mají v rukou unijní právníci.
Migrační balíček se skládá z několika legislativních návrhů. Je mezi nimi například nařízení o screeningu, které zavádí povinné podrobné kontroly osob na vnějších hranicích. Dále pak balíček obsahuje revizi přijímací směrnice, která reguluje podmínky přijímání žadatelů o azyl, či revizi kvalifikačního nařízení, které upravuje podmínky, jež musí osoba splňovat pro nárok na mezinárodní ochranu. Hojně diskutovanou a klíčovou částí balíčku bylo nařízení o azylovém a migračním managementu (takzvané AMMR), které zavádí pravidla pro solidaritu mezi členskými státy.