Pořadatel protivládních demonstrací Vrabel má co vysvětlovat. Soud chce vědět, co udělal s penězi od protestujících

Protest s názvem Česká republika na 1. místě na Václavském náměstí. / Ilustrační foto (Pavel Šmejkal)

Protest s názvem Česká republika na 1. místě na Václavském náměstí. / Ilustrační foto | FOTO: Pavel Šmejkal

Protestní akce, která se odehrála minulou sobotu na pražském Václavském náměstí, bude mít patrně dohru u soudu. Ne proto, že by na ní došlo ke zmonitorovanému porušení zákonů, nýbrž kvůli jejímu pořadateli Ladislavu Vrabelovi. Ten totiž dluží zhruba tři miliony korun a jeho splátková morálka začala zajímat českobudějovický soud.

Jak upozornil server Aktuálně.cz, svolavatel demonstrace, na níž se pod záminkou protestu proti drahým energiím sešli především podporovatelé SPD, komunistů či Vladimira Putina, má na svém kontě 27 exekucí. Ladislav Vrabel ovšem tvrdí, že oficiálně nevydělává žádné peníze, tudíž nemůže své dluhy splácet.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Na druhou stranu ovšem prokazatelně (sám se k tomu na videu přiznal – pozn. red.) získal zhruba půl milionu korun od příznivců protestů, které pořádá a pořádat hodlá. Nespokojeným lidem za finanční příspěvky slibuje například výměnu vlády. Vybrané peníze ovšem míří na účet Vrabelovy ženy, aby na ně úřady nemohly.

Podle nejnovější informace serveru Aktuálně ovšem začal krajský soud v Českých Budějovicích Vrabelovu situaci řešit a předvolal si ho k vysvětlení. Existuje totiž důvodné podezření, že peníze neslouží k tomu, na co jsou určeny, ale Vrabel z nich sponzoruje svůj soukromý život. Tím by ovšem porušoval zákon, protože přednostně má povinnost umořovat milionové dluhy.

“Musí vydat dary či jiné své mimořádné příjmy jako mimořádné splátky. Pokud tedy takové příjmy má (a vše zatím vede spíše k přesvědčení, že to vyloučit nelze), je jeho zákonnou povinností to insolvenčnímu správci obratem sdělit,” napsal v rozhodnutí soudce Zdeněk Strnad.

Protest s názvem Česká republika na 1. místě na Václavském náměstí.  (Pavel Šmejkal)

Vrabelovi by po prokázání porušení povinností hrozil trest na šest měsíců až tři roky, stojí v předvolání k jednání. Pokud by se ho pořadatel kontroverzních protestů nezúčastnil, přivede ho k soudu policie. Následovat může i padesátitisícová pokuta. Účet Vrabelovy ženy prozatím soud zablokovat nechce, protože v současné chvíli nelze prokázat, že podporovatel ruské invaze na Ukrajinu peníze skutečně zneužívá. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články