Pořadatel sobotní demonstrace dluží miliony. Peníze vybrané od lidí míří na účet jeho manželky

Protest s názvem Česká republika na 1. místě na Václavském náměstí.  (Pavel Šmejkal)

Protest s názvem Česká republika na 1. místě na Václavském náměstí. | FOTO: Pavel Šmejkal

Protivládní demonstrace, která se odehrála v sobotu na Václavském náměstí, má velmi “zajímavého” organizátora. Ladislav Vrabel totiž na pořádání podobných akcí vybírá od lidí peníze, které končí na účtu, kde se již nedají dohledat. Sám Vrabel kvůli svým dluhům nemůže s penězi disponovat, proto zapojil i svou manželku.

Jak informuje server Aktuálně.cz, účet zřízený pro výběr peněz od podporovatelů demonstrací, jejichž účastníky jsou i zástupci extremistických hnutí, komunisté či radikální příznivci Ruska a Vladimira Putina, není transparentní. Není proto možné zjistit, jaké finanční toky na něm probíhají. Účet v České spořitelně vlastní Vrabelova manželka Bojana Vurdelja, ačkoliv sbírky může podle zákona provádět pouze právnická osoba, navíc na pro tuto potřebu založeném účtu.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Kam tedy peníze směřují, nelze dohledat. Přitom se jedná o nemalé částky. Podle Aktuálně jde o minimálně půl milionu korun, a další peníze lidé posílají. “A nemyslete si, že malý příspěvek není důležitý. I sto korun je příspěvek, kterým se můžete podílet a být součástí uskutečňování plánu Česká republika na 1. místě!” vyzývá web Vrabelova projektu.

Ten podle seznamu, který je na oficiálních stránkách k dispozici, podporují například poslanci SPD Jaroslav Foldyna a Jiří Kobza, advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík, předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová Zahradníková, komunista Josef Skála, dezinformátor Jakub Netík, velitel Národní domobrany Marek Obrtel, písničkář Pepa Nos či bývalý tiskový mluvčí Václava Klause Petr Hájek. Zda se aktivně zapojili i finančně, se na webu neuvádí.

(Týdeník FORUM)

Jak ovšem upozornil zpravodajský server, Vrabel není zrovna tím, kdo by měl většími finančními obnosy disponovat. V současnosti totiž dluží zhruba tři miliony korun, před časem na něj bylo vedeno 27 exekučních řízení a sám nemůže oficiálně vydělávat, protože by mu nucená úhrada dluhů komplikovala životní situaci.

Státu totiž dluží za sociální pojištění, přes dvacet let neplatil ani zdravotní pojištění. Mezi další pohledávky patří pokuty za jízdu MHD bez jízdenky, nesplacený úvěr v bance či nezaplacené účty za elektřinu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články