Poradce Miloše Zemana Martin Nejedlý má koronavirus. Je v karanténě

Poradce prezidenta Martin nejedlý (reprofoto Česká televize)

Poradce prezidenta Martin nejedlý | FOTO: reprofoto Česká televize

Poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý byl pozitivně testován na koronavirus. Zprávu přinesl Deník N a Nejedlý informaci deníku potvrdil. Poradce sdělil, že nemá příznaky a dodržuje karanténu. 

Nejedlý Deníku N řekl: „Pana prezidenta jsem viděl deset dní před svým testováním. Od té doby jsme se rozhodně neviděli.“ Kdy byl přesně testován, říci nechtěl: „Osobní údaje s vámi nebudu probírat. Nicméně nikdo z mých blízkých ani po několika dnech neprojevuje příznaky. Sám žádné nemám. Kdybych se cítil tak dobře jako dneska, tak bych to okamžitě Faustovi podepsal do konce života.“

FORUM 24 (archiv)

Pokud jde o dodržování karantény, měl tam Nejedlý jisté rezervy už na začátku roku. Tehdy se vrátil z návštěvy Číny (o které nebyla předem ani informována vláda), kde byl s kancléřem Vratislavem Mynářem a lobbistou Jaroslavem Tvrdíkem. Karanténa byla tehdy ještě jen doporučována, ale Nejedlý byl vyfotografován, jak jezdí po Praze a nakupuje.

Dalším nakaženým z okruhu lidí, kteří se setkali s Milošem Zemanem, je ministr zemědělství Miroslav Toman. U něj se informace o potvrzeném viru objevila v neděli. Se Zemanem se setkal minulou středu.

Jakou roli hraje Nejedlý na Hradě, není oficiálně známo, protože nezastává žádnou placenou funkci, a nepotřebuje tak ani bezpečnostní prověrku. Jeho životopis má také mezeru, protože se neví, co přesně dělal v 90. letech za svého dlouhého působení v Rusku. Zeman si jeho poradenských služeb zřejmě velmi cení, protože na své setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v roce 2015 vzal Nejedlého, zatímco tehdejšího českého velvyslance v Moskvě Vladimíra Remka nechal čekat za dveřmi.

Mluvčí Jiří Ovčáček se ke zdravotnímu stavu Nejedlého dosud nevyjádřil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]