Poradce ministryně průmyslu Novákové otevřeně lobbuje za ruský Rosatom

Ministryni průmyslu a obchodu Martě Novákové premiér Andrej Babiš po návratu z Washingtonu pogratuluje nanejvýš už jen ironicky  (ČTK)

Ministryni průmyslu a obchodu Martě Novákové premiér Andrej Babiš po návratu z Washingtonu pogratuluje nanejvýš už jen ironicky | FOTO: ČTK

Vláda ještě nerozhodla o podmínkách tendru na dostavbu jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně, ale nový poradce ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové František Hezoučký už má jasno v tom, kdo by byl nejlepším dodavatelem. Otevřeně lobbuje za ruský Rosatom.

Prezident a představitelé vlády se na Pražském hradě sešli kvůli koordinaci zahraniční politiky. Zatím se nedaří (ČTK)

Vláda má na základě analýz, zadaných do konce září, rozhodnout o podmínkách dostavby jaderných reaktorů včetně toho, kdo bude jejich investorem. Garantem přípravy je ministerstvo průmyslu a obchodu a jím vedený Stálý výbor pro jadernou energetiku. „Ještě minulá vláda přijala rozhodnutí, že do konce roku se musí rozhodnout o modelu a na jeho základě se vypíše výběrové řízení,“ prohlásila nedávno Nováková.

Dukovany: Ve hře je 200 miliard

Jak zjistil server iRozhlas (20. 9. 2018), ministryně průmyslu a obchodu si za tímto účelem začátkem září najala služby bývalého ředitele temelínské elektrárny Františka Hezoučkého jakožto experta pro otázky jaderných zdrojů.

Ve hře není zrovna málo. Jenom náklady na uvažovanou dostavbu Dukovan, která by zřejmě přišla první na řadu, se odhadují na 200 miliard korun. Rozhodování vlády nebude triviální, jelikož se při posuzování variant musí brát v úvahu nejen kvalita, rychlost a cena dostavby, ale i její rizikovost z hlediska dopadů nového provozu na státní kasu.

Hezoučký si skutečně pospíšil a neponechal nic náhodě. Ačkoli ještě nejsou známy podmínky tendru, tím méně konkrétní nabídky zájemců o dostavbu jaderných reaktorů, prosazuje ruskou technologii jako jednoznačně nejlepší z celkem šesti, které už loni předběžně potvrdily zájem o zakázku. Americká verze mu naopak vychází nejhůře, přičemž dále hodnotil dva ruské, čínského, jihokorejského a francouzského dodavatele.

Nejlepší je petrohradský projekt

Podle serveru iRozhlas už Hezoučký krátce po svém nástupu iniciativně rozeslal okruhu zainteresovaných lidí z ministerstva průmyslu a obchodu, Stálého výboru pro jadernou energetiku a ČEZ mail, kde radí zahájit jednání o „možnosti koupě nejlepšího projektu tzv. jaderného ostrova, který je dnes na trhu (Petrohradský projekt)“.

Petrohradský projekt je jedním z modelů reaktoru typu VVER vyráběného obří ruskou státní firmou Rosatom. „Já doporučuji koupit projekt jaderného ostrova, který v současné době považuji za nejlepší na světě,“ potvrdil poradce Novákové, současně prosazující tzv. českou cestu. Jaderný blok by podle něj vyrobily tuzemské firmy, což zní pro veřejnost velmi populárně, přičemž by si na něj koupily licenci od Rosatomu.

Tuto verzi odmítá jak ČEZ, tak ji zpochybňuje i ředitelka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, která je členkou zmíněného stálého výboru. „Já jako reprezentant dozoru nad jadernou bezpečností vidím velké problémy. Jednou z našich podmínek je licence ze země původu, nikoliv přeprojektování, a referenční, už někde fungující blok. Česká cesta toto nesplňuje,“ tvrdí.

Hezoučký si však za českou cestou a petrohradským projektem stojí. Drábová ovšem zpochybňuje i jeho hodnocení, že ruská technologie je nejlepší na světě. „Říct, že z těch projektů je některý lepší a některý horší, to je tedy bez podrobné dokumentace a prostudování jejich vlastností docela slušná odvaha. Anebo střet zájmů,“ dodává.

Střet zájmů         

Na tom něco může být. Hezoučký svoje doporučení rozesílal z pracovní adresy s doménou australské poradenské společnosti Worley Parsons. Je skutečností, že v minulém tendru na dostavbu Temelína, zrušeném před čtyřmi lety, měla tato společnost poradenský kontrakt se Škodou JS, která dala společnou nabídku právě s Rosatomem. Poradce ministryně Novákové přitom pro tuto firmu, která lobbuje za ruské projekty i v jiných zemích, v minulosti pracoval jako konzultant.

Hezoučký nicméně střet zájmů vylučuje a tvrdí, že pro Worley Parsons momentálně nedělá. Udělal prý jen chybu, že adresu této lobbistické společnosti dosud používal. Trochu zvláštní, když pro ni prý už dávno nepracuje. „Už ji používat nebudu,“ slíbil.

Tato komická blamáž nezastře fakt, že poradce ministryně Novákové najatý pro tuto oblast otevřeně prosazuje česko-ruskou cestu. Zdaleka to však není jediná indicie, že se vývoj dostavby jaderných reaktorů ubírá tímto směrem.

O geopolitických rizicích se nebavíme

Zprávu o tom, že Rosatom je favoritem dostavby Dukovan, přinesl už týdeník Ekonom koncem srpna. V českém prostředí přitom dochází k viditelnému posunu. Obavy z bezpečnostních rizik plynoucích ze závislosti na ruském jádru dnes ustupují do pozadí.

Když se v roce 2014 po ruské anexi Krymu debatovalo o dostavbě Temelína, šéf dozorčí rady ČEZ Václav Pačes uvedl, že si neumí představit, že by další reaktory v Česku stavělo Rusko. Pačes však byl v červnu smeten čistkou v dozorčí radě, kam nastoupili exponenti hnutí ANO, které potřebuje udržovat dobré vztahy s patronem Babišovy vlády na Pražském hradě.

Prezident má spolu se svým hlavním poradcem Martinem Nejedlým na Rosatom přímé kontakty a současná vláda se geopolitických rizik nebojí. „Tady se nebudeme bavit o geopolitickém riziku, ale o tom, kteří dodavatelé jsou vůbec schopni jaderné bloky postavit,“ tvrdí ministryně průmyslu a obchodu.

Samotná Nováková dobře zapadá do současné garnitury pragmatických nominantů hnutí ANO, kterým nečiní problém podpora vlády kremelskou pátou kolonou KSČM, natož rozhodování o takto závažné zakázce, kde ještě v nedávné v minulosti byly brány v úvahu i jiné, než ryze ekonomické zákonitosti.

Sázka Rosatomu na Zemana

Rosatom na Zemana sází, a proto zjevně tlačí na pilu, aby byl kontrakt uzavřen ještě v době jeho prezidentování. Samotný Zeman se snaží. Původně do vlády prosazoval bývalého člena Rusnokova kabinetu a podnikatele v oblasti energetiky Františka Koníčka.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD)  (ČTK)

Jakmile se však jeho jméno objevilo v éteru, okamžitě začaly kolovat pochybnosti o jeho konfliktu zájmu právě kvůli spojenectví s Rosatomem. Jelikož Koníčkovy firmy dodávají technologii do jaderných elektráren a působí i na území Ruské federace, bylo zjevné, že je jeho pozice jakožto jednoznačně vyhraněného lobbisty při uvažované dostavbě Temelína a Dukovan nevyvratitelná.

Tohoto stínu, který by okamžitě padl na celou vládu, se zřejmě premiér Babiš zalekl a nakonec Koníčka vetoval. Z tohoto pohledu je jmenování Novákové výhodnější, méně transparentní volbou.

Výběr klíčového poradce pro tuto problematiku ovšem naznačil, že se na tendenci upřednostňovat Rosatom nic nemění. Ministryně podle svých slov o vazbách Hezoučkého na australskou firmu věděla, každý podle ní někde pracoval. Nicméně poté, co se provalila jeho korespondence, s ním hodlá ukončit spolupráci koncem září. Na množících se indiciích prosazovat Rosatom to nic nemění – přesně naopak.

S přihlédnutím k těmto okolnostem by snad bylo rozumnější, kdyby se konečné rozhodnutí o dostavbě jaderných reaktorů oddálilo ještě o několik dalších let.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]