Poradce ukrajinského prezidenta ostře zkritizoval Elona Muska. Vyčetl mu návrh nechat Krym Rusku

Elon Musk (Daniel Oberhaus / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Elon Musk | FOTO: Daniel Oberhaus / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak v neděli kritizoval majitele twitteru Elona Muska za to, že navrhl „kouzelně jednoduchá řešení“, pokud jde o moderování obsahu twitteru v otázce ruské invaze na Ukrajinu.

„(Musk) dává přednost takzvaným magickým ‚jednoduchým řešením‘,“ napsal Podoljak na twitteru ve zjevné narážce na Muskovy plány na reformu twitteru, který získal 27. října, a také na tweet, v němž vyzval Ukrajinu, aby se výměnou za mír vzdala Ruskem okupovaného Krymského poloostrova.

(Týdeník FORUM)

Jak připomíná ruská stanice Hlasu Ameriky, ukrajinští představitelé od začátku ruské invaze na Ukrajinu vyjadřují nespokojenost s Muskovými prohlášeními. V prvních dnech války Ukrajina uvítala Muskovo bezplatné poskytnutí tisíců satelitních internetových terminálů Starlink společnosti SpaceX Ukrajině, ale v říjnu, když Musk vyjádřil podporu mírovým podmínkám, které Kyjev odmítl, se nálada na Ukrajině změnila.

Musk vyzval, aby byl Krym, anektovaný Moskvou v roce 2014, oficiálně prohlášen za součást Ruska a aby se na ostatních okupovaných územích konala referenda o ruské přítomnosti pod záštitou OSN. Tento tweet tehdy vyvolal ostrou kritiku ze strany ukrajinských představitelů, včetně Podoljaka. Vedení země představu, že by se měla provést nějaká výměna území za mír, rozhodně odmítá.

„Krátce po této kontroverzi Musk veřejně vyjádřil obavy ohledně nákladů na neomezeně bezplatnou satelitní službu Starlink pro Ukrajinu. V říjnu uvedl, že z 25 300 terminálů Starlink dodaných na Ukrajinu jich za službu zaplatilo pouze 10 630. Kyjev připustil, že některé terminály byly poskytnuty zdarma, ale přesné údaje neuvedl,“ uvádí Hlas Ameriky.

Musk poté 15. října oznámil, že společnost bude pokračovat v bezplatném servisu terminálů Starlink na Ukrajině.

„Nelze se pokoušet opakovat rok 2014 s návrhem vyměnit Krym za nějaký stabilní mír. Bohužel, západní elity potřebují čas, aby si to uvědomily,“ řekl Podoljak v listopadovém rozhovoru pro The Globe and Mail.  „Elity by si měly uvědomit, že v této válce byly překročeny všechny červené linie a že žádné kompromisní rozhodnutí není možné. Měly by přijmout fakt, že skutečná bezpečnost, která by Rusku neumožnila používat jeho tradiční nástroje, migraci, jaderné hrozby, vměšování do voleb, politické atentáty, by byla možná pouze v případě, že by Rusko bylo poraženo,“ řekl Podoljak.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články