Poražený Trump pokračuje v šíření lží o volbách. Bidenova umírněná reakce ho ale oslabuje

Archiv F24

Donald Trump, Ilustrační foto | FOTO: Archiv F24

Americký prezident Donald Trump už před volbami upozorňoval, že v případě své prohry nepředá moc standardním způsobem. Této linie se drží. Protože jde o muže, který nemá ve zvyku jen tak prohrávat, zkouší nejrůznější způsoby, jakými by u svých příznivců ještě hlouběji podkopal důvěru vůči legitimitě voleb. Jak by měl na to reagovat Joe Biden?

O americké volební noci toho Donald Trump namluvil a natweetoval již mnoho. Twitter proti jeho komunikačnímu stylu aktivně bojuje – a příspěvky hlavy státu trpělivě označuje jako zavádějící.

Podle databáze výroků deníku The Washington Post se však od svého příchodu do prezidentské funkce Trump dopustil na 12 tisíc falešných nebo zavádějících tvrzení. 190 lží se týká mexické protiimigrační zdi, 186 informací o americké ekonomice. Zavádějící tak skutečně jsou i ty o amerických volbách.

archiv

Například když se potvrdila výhra jeho soupeře Joea Bidena, napsal jednoduše: „Vyhrál jsem volby, a to o hodně!“

Ve své linii ale dále pokračuje. V neděli, více než týden po oficiálním ohlášení jeho prohry, si na svůj profil napsal: „Nenecháme si zmanipulovanými volbami ukrást naši zemi!“ Mnoho Trumpových podporovatelů jeho výrokům o nelegitimních volbách věří. Jde přece jenom stále o hlavu státu. Jenže podle deníku The Guardian americká odborná veřejnost nyní diskutuje, jak by se měl k této problematice postavit nadcházející prezident Joe Biden.

Ten označil Trumpovo odmítání výsledků voleb za „rozpaky“ a připustil, že „neochota uznat, že zvítězil, nemá příliš velký význam“. Podle analytiků americké společnosti Data & Society Research Institute studující dezinformační trendy je tento postup zřejmě nejvhodnější, byť může být velmi frustrující.

Jak varují odborníci, Trumpovy volební útoky totiž mohou zasévat nedůvěru a představují bezpečnostní hrozbu USA. „Tím, že prezidentovi nevěnuje pozornost, po které touží, oslabuje velkou moc, kterou v této chvíli Trump a jeho příznivci stále oplývají,“ uvedla analytička Becca Lewis.

Podle odborníků na komunikační strategii by bylo důležité, aby Biden poukázal na Trumpovo otřesné chování u voleb, místo aby se ho pokusil ignorovat, ale jeho schopnost se do toho emocionálně příliš nezamotávat vyhodnocují jako velmi efektivní. Vyjádřil se, jen protože musel. Přímá reakce na kterékoliv z republikánských obvinění by podle expertů v této fázi jen přilévala olej do výhně. Bidenův postoj je prý „odpovědí od někoho, kdo má za úkol napravit zlomený národ“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner