Pořídit si flanelku je fajn, důležitější je jít volit. Průzkumy by neměly generálovy příznivce ukonejšit

Prezidentský kandidát Petr Pavel (ČTK / Švancara Petr)

Prezidentský kandidát Petr Pavel | FOTO: ČTK / Švancara Petr

V pátek a sobotu rozhodnou voliči o tom, jaká osoba bude reprezentovat Českou republiku dalších pět let. Často jsme si v posledních deseti letech říkali, že horší už to být nemůže, ale je to omyl. Může. Babišovo prezidentování by totiž bylo po destruktivním působení Miloše Zemana dalším děsivým sestupem politické kultury.

Poslední Babišovy výstupy jasně ukazují, co by nás čekalo, kdyby volbu vyhrál. Mezinárodní ostudu bychom měli na denním pořádku a jeho agresivita by zamořila veřejnou scénu. Nedejme tedy na dobrý pocit ze silné veřejné podpory pro Petra Pavla a rozhodně se místo voleb nevydejme třeba na hory. Bylo by to nezodpovědné a doslova nebezpečné pro stát.

Poslední průzkumy ukazují, že má Petr Pavel nad Andrejem Babišem jistý náskok. Už se zdá, že by mohl ve druhém kole prezidentské volby šéfa hnutí ANO snadno porazit. Tato čísla by ale mohla způsobit falešný dojem, že je již vyhráno. A ono opravdu vyhráno není.

Hokejová legenda Jiří Hrdina v tričku Bez Babiše a Okamury bude nejlíp! (FORUM 24)

Sobotní výsledek Data Collect a Kantar CZ ukázal, že definitivně se pro Pavla rozhodlo 46 procent dotázaných a dalších 7 procent se k němu také spíše přiklání. Oproti tomu je jádro pevných Babišových voličů menší, jde o 29 procent, ale kloní se k němu dalších 9 procent. Zbylých 9 procent voličů z celkové množiny těch, co se rozhodli volit, se stále ještě rozhoduje.

Očekávalo se, že průzkum na Primě ukáže odlišná čísla, a to se také stalo. I podle agentury STEM by generál vyhrál se ziskem 57,6 procenta, expremiér by se musel spokojit se 42,4 procenty.

V žádném případě není čas na oslavy a plácání se po zádech. Generálův tým má naopak před sebou ještě tři dny abnormálního vypětí. Hlavní zodpovědnost ale leží na občanech, kterým by nemělo být jedno, že by mohl v čele státu stanout tak kontroverzní a nevypočitatelný člověk, jakým je Andrej Babiš.

Ani překvapivě jasné kurzy sázkařských kanceláří nesmí nikoho ukolébat. Každý hlas je důležitý a každý může rozhodnout. Jestli je, a nebo není vyhráno, to si budeme moci říct až v sobotu 28. ledna večer. Do té doby je nutné, aby si všichni voliči Petra Pavla odpustili přehnaný optimismus. Za ty tři dny se může stát spousta věcí a dá se předpokládat, že největší podpásovku má Andrej Babiš ještě schovanou v rukávu.