Porošenko: Ruský režim utopil demokracii v záchodě

Archiv F24

Ukrajinský prezident Petro Porošenko | FOTO: Archiv F24

Ukrajina pondělí slavila jako „Den důstojnosti a svobody“ třetí výročí „euromajdanu“, tedy propuknutí kyjevských demonstrací na protest proti vládnímu rozhodnutí nepodepsat dohodu o přidružení země k Evropské unii, které nakonec vedly k pádu proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Jeho prozápadní nástupce Petro Porošenko při této příležitosti kritizoval „ruský autoritářský režim, který demokracii ve vlastní zemi utopil v záchodě“.

Porošenko přitom parafrázoval výrok Vladimira Putina, který v září 1999 jako ruský premiér vyhrožoval čečenským teroristům, že „bude-li třeba, sejmeme je třeba na záchodě“. Putinův výrok se velmi rychle ujal v hovorové ruštině.

Ukrajinský prezident se současně hájil, že sám dal přednost posílení demokracie a poevropštění Ukrajiny před vyhlášením válečného stavu, který by mu sice dal více moci, ale rozbil by rovnováhu moci a omezil svobodu slova. Mezitím situace dospěla tak daleko, že evropské země by se podle Porošenka mohly od Ukrajinců učit, jak bojovat za evropské hodnoty. „Revoluce načrtla jasnou hranici, která odděluje náš ukrajinský evropský svět od ruského světa,“ prohlásil.

Současně připustil, že sbližování s Evropou se „bohužel dosud nedotklo životní úrovně Ukrajinců – a to je jediná oblast, ve které jsme se za tři roky nepříblížili evropským normám“. Vinu za to přičetl válce s proruskými separatisty, přislíbil však, že ekonomické reformy brzy přinesou své plody.

Většina akcí k výročí se odehrála v klidu, ale pochod radikálních nacionalistů centrem Kyjeva provázely i potyčky s policií. Demonstranti rozbili okna v kanceláři jednoho proruského politika a v kyjevské pobočce ruské spořitelny.

Na svržení proruského prezidenta Janukovyče v únoru 2014 zareagovalo Rusko rozdmýcháním povstání v ruskojazyčném Donbasu na východě země a anexí Krymu. Konflikt si vyžádal více než 9600 mrtvých. Kyjev a Západ obvinňují Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva stále odmítá, i když připouští nasazení „dobrovolníků“. Nejtvrdší boje skončily podpisem mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale jejich plnění zůstává na mrtvém bodu, a tak se Donbas fakticky stal dalším zmrazeným konfliktem na východě Evropy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner