Porošenko: V konfliktu na Ukrajině jde o budoucnost Evropy

Eric Drooker

V konfliktu na Ukrajině nejde jen o budoucnost země, ale o bezpečnost celé Evropy, kterou ohrožuje Rusko. Na Mnichovské bezpečnostní konferenci to dnes řekl ukrajinský prezident Petro Porošenko. Podle šéfa americké diplomacie Johna Kerryho se Rusko na Ukrajině dopouští opakované agrese a je nezbytné, aby Evropa co nejdéle zachovala sankce vůči Rusku.

„Největším nebezpečím pro nás Evropany je alternativní Evropa s alternativními hodnotami. Nebezpečím pro nás jsou hodnoty jako je izolacionismus, netolerance, nerespektování lidských práv, homofobie. Tato alternativní Evropa má svého vůdce, a tím je ruský prezident Vladimir Putin,“ řekl Porošenko.

Podle něj se konflikt na Ukrajině vede nejen o ukrajinský lid, ale o evropskou a globální bezpečnost. Kyjev podle něj má mnoho důkazů o tom, že se na straně separatistů silně angažují ruské jednotky. „Pane Putine, toto není žádná občanská válka na Ukrajině, to je vaše agrese. Není žádná občanská válka na Krymu, jsou to vaše síly okupující mou zemi,“ prohlásil ukrajinský prezident.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv naopak obvinil Kyjev, že nedodržuje loňskou dohodu z Minsku, která má přinést příměří na východě Ukrajiny. „Ukrajina nedodržela svůj slib, že dá amnestii všem, kdo se zapojili do bojů v letech 2014 a 2015,“ řekl. To podle Medveděva údajně znemožňuje uspořádání spravedlivých voleb na územích ovládaných separatisty.

Ruský premiér také označil za zbytečné sankce, které EU uvalila na Rusko kvůli konfliktu na Ukrajině. „Je to nástroj, který nikam nevede, jen věci zhoršuje,“ prohlásil Medveděv o sankcích.

Porošenko naopak varoval před odvoláním sankcí. Podle něj to je jediný nástroj, jak udržet Rusko u jednacího stolu. Kritizoval také hlasy volající po návratu vztahů mezi EU a Ruskem do situace před ukrajinským konfliktem. Podle něj stejnou chybu udělalo mezinárodní společenství po válce v Gruzii v roce 2008 a Rusko na normalizaci vztahů zareagovalo anexí Krymu.

Pro zachování sankcí „tak dlouho, jak to bude možné“, se v Mnichově vyslovil americký ministr zahraničí John Kerry. „Rusko má na výběr: aplikovat dohody z Minsku, nebo čelit ekonomickým sankcím,“ dodal Kerry. Moskvu obvinil z opakovaných agresí nejen na Ukrajině, ale i v Sýrii.

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier na Moskvu a Kyjev naléhal, aby pokročily v naplňování dohod z Minsku. Šéf německé diplomacie, který se na okraj bezpečnostní konference sešel s vysokými představiteli Francie, Ukrajiny a Ruska, podle agentury AP po schůzce varoval, že realizace dohody nemůže trvat věčnost. „Od implementace Minsku jsme stále daleko. Nesmíme polevit v našem úsilí tlačit na strany konfliktu, aby podnikly další kroky,“ uvedl Steinmeier.

Boje na východě Ukrajiny mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty organizovanými a podporovanými Moskvou vypukly v dubnu 2014 a vyžádaly si už nejméně 9000 mrtvých. S větším či menším úspěchem bylo již čtyřikrát vyhlášeno příměří, naposledy v únoru 2015 v Minsku. Takzvaná druhé minská dohoda, podepsaná nejvyššími představiteli Ruska, Ukrajiny, Francie a Německa, intenzitu konfliktu zmírnila, ale i přes další příměří vyhlášené loni na začátku školního roku a kolem Vánoc se ale stále bojuje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]