Portlík připustil výměnu Hřiba. ODS se může postavit do vedení Prahy, tvrdí její pražský šéf

FB Karel Hanzlík

Tomáš Portlík , Alexandra Udženija, Karel Hanzlík a Zdeněk Zajíček | FOTO: FB Karel Hanzlík

Šéf pražských občanských demokratů Tomáš Portlík vyzval minulý týden předsedu Spojených sil pro Prahu Jiřího Pospíšila k bližší spolupráci. Po trvajících sporech uvnitř pražské koalice v čele se Zdeňkem Hřibem (Piráti) bylo jeho přání zřejmě vyslyšeno. V rozhovoru pro deník FORUM 24 připustil i možnost výměny primátora.

Co se u vás změnilo?

Před rokem jsme si dali předsevzetí, a když to nyní s odstupem vyhodnotím a vidím ty návrhy rozpočtu, zařazené a nezařazené tisky, tak tudy cesta očividně nevede. A tím, že budeme tlačit zastupitelstvo do šesti do rána debatovat, tak se nikam neposuneme. Takže jsem vyzval pana předsedu Pospíšila k bližší spolupráci.

Mohly by se změny týkat i výměny primátora?

To se vždycky může stát…

Plánujete být primátorem vy sám?

Opravdu ne. Ten řetěz je dobrý k tomu, že vám něco umožňuje. Ale já nemám pocit, že k tomu, abych něco dělal, potřebuji za každou cenu řetěz. Čili spíše mně jde o to, abych viděl, že se za ten rok jako opoziční strana někam posuneme, a i když budeme v té opozici, tak některé věci budou podle nás. Jenom připomenu, že jediné snížení běžných výdajů v tomto roce proběhlo na základě mého návrhu, a stejně tak přesun do kapitálových výdajů.

Na druhou stranu musím říct, že se ten stávající rozpočet zlepšil. Akceptoval z velké části můj loňský návrh a ty věci jsou tam dneska propsané. Spokojen ale nejsem, čekal bych tam nějakou hlubší vizi. A ne že pošleme 263 milionů do neziskového sektoru, a v důvodové zprávě není ani napsáno, na co konkrétního.

Sice popíráte primátorské ambice, asi ale nevylučujete možnost, že by skončilo období pražské vlády bez ODS?

To se může stát. Ale v  tuhle chvíli na rovinu říkám, že o to mi opravdu nejde. ODS se může postavit do vedení magistrátu kdykoli, ale to skutečně není nic, co by mě zajímalo. Mě teď zajímá, že jsme získali nějaké hlasy, a jakým způsobem jsme tedy schopni tu politiku ovlivnit. To je pro mě priorita. A jestli to vyústí v nějakou bližší spolupráci v rámci koalice, či nikoli… To se přiznám, že je mi v tuhle chvíli docela jedno. Nyní začínáme jednat s panem Pospíšilem.

Ale dovedete si představit koalici s TOP 09?

Jednoznačně. TOP 09 jsou dnes z těch stran ti, kteří jsou nám tu dnes nejblíže. Ale na tom se nic nezměnilo, to jsme už tvrdili po volbách minulý rok.

FB ODS Praha

Takže by vám případně nevadil pan Pospíšil jako primátor?

Já nemám moc rád otřepané klišé, ale jedno by mohlo znít: „Lepší než to, co je dnes, je cokoliv.“ Ale je to nefér. Myslím si, že nesedí ten způsob, jakým se město vede dneska, kdy se dává přednost zahraniční politice, a ty ostatní problémy se netlačí. Je to politika práskání dveřmi, místo toho, aby vznikl nějaký konsensus… Protože Babiše můžu kritizovat za ledacos, ale nebudu stavět Prahu jako epicentrum zahraniční politiky tohohle státu. Takhle ty volby neprobíhají. To je podle mě špatně a ten rok vlády je dalším promrhaným rokem. Ale nesmířím se s tím, protože je to v rozporu s tím, proč jsem byl zvolený.

Ale opravdu se tam nepovedlo nic, za co byste vedení města pochválil?

Je to takové udržovací období. A to v případě města znamená jeho stagnaci. Pochválit ty lidi můžu asi za to, že nejsou zlí.

Co by tedy mohlo primátorovi „zlomit vaz“? Opozice mu často vytýká arogantní chování, vy teď mluvíte o upřednostňování zahraničních otázek…

Chování je věc osobnostních rysů, které mohou člověka potrápit v emocionální rovině, ale do politiky to patří, protože je to prezentace. Celkově jde ale o pořadí jeho priorit. Myslím si, že z hlediska vedení města není důležité, jaká vlajka v čele budovy visí a jaká panda se kde pohybuje. Ale naopak, jestli mám nějakým způsobem zajištěné finance na rozvoj dopravní infrastruktury, jestli jsem nějakým způsobem zpracoval určitou neukázněnost municipality z hlediska počtu nárůstu běžných výdajů, jestli jsem pro to stanovil nějaká pravidla, anebo zda mám nějakou vizi nad příštími kapitolami. Fakticky jde o to, jestli dělám ty kroky, které budu potřebovat v následujících dvou třech letech. Mám takový pocit, že pro primátora je v současnosti důležitější to, co přináší politické body, než budoucí podoba města.

Vy jste nyní kritizoval i jeho snahu o zveřejnění auditu EK ke střetu zájmů s tím, že to upozaďovalo ostatní problémy. Opravdu to tak moc uškodilo?

Myslím si, že je to zkrátka jeho způsobem myšlení. Někdo to nazývá „popíková politika“ – namísto toho, co je potřeba, dělám to, co je populární. Pokud kritizují pana premiéra, tak jsou na tom bohužel hodně podobně. Ale bohužel se u Babiše ukazuje, že je schopen vykonávat nějakou práci, která mu tu podporu získává, navzdory tomu, že má svoji minulost, i navzdory tomu, že potlačuje demokracii určitými kroky, které dělá v rámci systému téhle vlády, a ty hlasy mu to stále drží. Ti lidi ho evidentně nevolí proto, že je estébák, ale protože jim něco přináší.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner