Provozovatelé turistické ubytovny City Hostel uprostřed Berlína řeší neobvyklý problém. Panelový dům nedaleko Braniborské brány, v němž levnou alternativu hotelu provozují, totiž patří Severní Koreji. Ta má k ubytovně blízko už svou ambasádou sídlící v těsném sousedství. Původně v ní pracovalo na sto diplomatů, nyní už jich je tam ale jen desetina, která budovy nevyužije. Na přítomnost Severokorejců vedle ubytovny upozorňují vitríny s obrázky rozesmátého Kim Čong-una. K jeho aparátu také, jak alespoň předpokládají německé úřady, míří i většina z odvedeného nájemného, což by znamenalo porušení sankcí.
Rada bezpečnosti OSN koncem roku 2016 svou rezolucí 2321 zpřísnila sankce na severokorejský režim. Nejpozději od té doby ambasády nesmějí podnikat s přidruženými nemovitostmi, protože čelí podezření, že by režim takto získané devizy použil pro svůj jaderný program. Nejde tu o žádné malé peníze. Podle informací pořadu Tagesthemen televize ARD ubytovna severokorejskému pronajímateli platí 38.000 eur měsíčně, přičemž v nájmu je u něj už 11. rokem.
Ke zmíněné rezoluci navíc v roce 2017 přibylo i nařízení EU, které se promítlo i do německých zákonů o zahraničním obchodu, což je další důvod, proč by ubytovna měla skončit. Ale neděje se tak. Na dotaz, jak je to možné, úřadující starosta Berlína odpověděl jen frázemi o obtížném „naplňování globálních rozhodnutí“ a o „příkladu, jak dalece zasahuje světová politika do té oblastní“.
[ctete postid=“258339″ title=“Trump chce Nobelovku, podlézá Kimovi“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/06/ddd-385×230.png“ excerpt=“Vypadá to, že americký prezident se upnul k myšlence, že dokáže přinést mír na “ permalink=“https://forum24.cz/trump-chce-nobelovku-podleza-kimovi/“]258339[/ctete]
Objevy berlínského úředníka se tedy zjevně míjejí s ujištěním německého ministerstva zahraničí, podle nějž je naplňování sankcí „středobodem zájmu německé zahraniční politiky.“ Zájem novinářů i politiků nicméně přispěl k tomu, že už se nad byznysem ve zdánlivě nevinné panelové budově, již Severokorejci dostali darem od východních Němců, začínají stahovat mračna.
Provozovatel ubytovny, turecká podnikatelská rodina, už dostala v roce 2017 výpověď, její platnost však dodnes napadá u soudu. Od roku 2018 se však City Hostel pokouší zavřít i okresní úřad, jejž Turci žalují. Ve sporu jde mimo jiné o důkaz, že nájemníci platili Severokorejcům. Věcí se nicméně začne zabývat i Spolkový sněm, takže svítá naděje, že sankce na Severní Koreu snad už začnou platit i v Berlíně.