Posádka vrtulníku s Kellnerem čekala na pomoc šest hodin

Trosky vrtulníku, v němž zahynul Petr Kellner se čtyřmi dalšími lidmi (Alaska Mountain Rescue Group)

Trosky vrtulníku, v němž zahynul Petr Kellner se čtyřmi dalšími lidmi | FOTO: Alaska Mountain Rescue Group

Nad sobotní nehodou vrtulníku, při které zahynulo pět lidí včetně podnikatele Petra Kellnera, se stále objevují otazníky. Nezvěstný stroj měl podle Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB) provozovatel nahlásit až po dvou hodinách. Vyšetřovatelé také řeší otázku, proč bylo tělo pilota nalezeno mimo helikoptéru, zatímco ostatní pasažéry nalezli záchranáři uvnitř zříceného vrtulníku.

Poslední signál měl vrtulník vyslat v sobotu 18:35 tamního času, tedy v neděli 4:35 SELČ. Provozovatel stroje – společnost Soloy Helicopters – ale měl nahlásit záchranářům problém až zhruba o půl deváté večer, informoval web deníku Anchorage Daily Mail. Pomoc tak na místo nehody dorazila až po asi šesti hodinách od doby, kdy helikoptéra přestala vysílat signál.

Petr Kellner (Twitter / Bloomberg Wealth)

Podle vyšetřovatelů ve firmě nikdo nevěděl, že by přerušení signálu mohlo znamenat nějaký problém. Prodleva v nahlášení však podle šéfa aljašské NTSB Clinta Johnsona nemusí nutně znamenat, že někdo udělal chybu. Na takové závěry je dle jeho slov ještě brzy.

Jediným přeživším tragédie je snowboardista a fotograf David Horváth. Zda mohl přežít i někdo jiný, zatím není jasné. „Nebudeme a nemůžeme spekulovat o tom, zda kromě Horvátha mohl přežít havárii i někdo další,“ uvedl Johnson s tím, že je potřeba ještě promluvit s přeživším a získat odborné posudky lékařů. Do té doby vyšetřovatelé nejsou schopni nic říct.

Horváth však stále zůstává ve vážném stavu v nemocnici v aljašské metropoli Anchorage. Mluvčí zdravotnického zařízení zatím nemá informaci o tom, zda již byl český fotograf schopen mluvit s vyšetřovateli.

Jak už na začátku týdne zjistil deník FORUM 24, francouzský Úřad pro bezpečnost civilního letectví (BEA) eviduje informace americké Národní rady pro bezpečnost dopravy (NTSB) o dřívější nehodě vrtulníku stejného výrobce i typu, jako byl ten, který havaroval s Petrem Kellnerem. Možnosti, že jde o ten samý stroj, nasvědčují shody v údajích o registraci.

Při nehodě ze 3. srpna 2017 na Aljašce u zlatého dolu Pogo Mine 60 km severovýchodně od města Delta Junction daná helikoptéra během přistávání na štěrkové cestě zavadila o vrtnou soustavu. Nehoda se tenkrát obešla bez zranění, ale pro stroj měla „podstatné důsledky“, stojí v přehledu základních informací o dané starší nehodě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]