Poselství do Mariánského sloupu podepsali Zeman, Ovčáček, Bobošíková, Schillerová, Lipovská

Miloš Zeman podepisuje pamětní listinu do Mariánského sloupu. (Twitter J. Ovčáčka.)

Miloš Zeman podepisuje pamětní listinu do Mariánského sloupu. | FOTO: Twitter J. Ovčáčka.

Takže kdo bude podepsán pod poselstvím pro budoucí generace, které má v Mariánském sloupu přečkat sto padesát a až dvě stě let? Skutečně výkvět našeho národního života. Ale zas je dobře, že se jednou potomci budou pídit, co to bylo za neznámé osoby, které v dějinách země zmizely beze stopy.

Tak jsme se na Twitteru dočetli:

Jiří Ovčáček: „Pan prezident připojil podpis pod poselství budoucím generacím, které bude vloženo do obnoveného Mariánského sloupu na Slavnost Nanebevzetí Panny Marie v sobotu 15. 8. 2020. Pan prezident před časem obnovu Mariánského sloupu podpořil. Děkuji, že jsem též mohl podpis připojit.“

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Jana Bobošíková: „Hodnoty, které nevyblednou Mám radost z návratu Mariánského sloupu. Jsem vděčná mpř. Společnosti pro obnovu Mariánského sloupu ing. Kloudovi a kardinálu @dominikduka za to, že jsem mohla na Arcibiskupství pražském připojit k pamětní listině svůj podpis.“

Pod co se podepsali?

„Pamětní listina ve svém textu shrnuje historii Mariánského sloupu a postavení jeho volné kopie v letošním roce, zároveň zmiňuje, že žijeme v době krize víry a ztráty tradičních hodnot: ‚Jakkoliv lidé požívají výhod svobodné společnosti a nejlepší životní úrovně v celé historii, bez rozdílu pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického či jiného smýšlení, národního nebo sociálního původu, majetku, rodu nebo jiného postavení, zdá se však, že žijí v době krize víry a krize duchovní, kterou provází postupná ztráta tradičních hodnot v rychle se měnícím světě a společnosti. Nyní, v roce 2020 po Kristu, kdy zasáhla celý svět pandemie virové choroby, známé jako covid-19, jsou Pražané opět vystaveni zkoušce duchovních a lidských hodnot.‘ Píše se například v textu. Pamětní list bude vložený do nerezového pouzdra a hermeticky utěsněn s garancí výdrže materiálu a písma minimálně na dobu 150–200 let.“ (Christnet.cz)

To se opravdu povedlo. Je fakt, že „zkoušce duchovních a lidských hodnot“ vystaveni jsme. Ti, kdo budou mít uvnitř sloupu své podpisy, se na tom podílejí jako aktéři. Každý z nich zastupuje něco, někteří i více položek najednou: lhaní, kolaborace s cizími mocnostmi, dobu normalizační totality, podlézání duchovních světské moci, arogance povýšenců.

Pro ty z nás, kdo obnově sloupu přáli, nikoli z nějakých triumfalistických motivací, to teď bude opravdu zvláštní pocit. Půjdeme kolem a v hlavě se nám vynoří nová litanie: Duka, Zeman, Schillerová, Ovčáček, Bobošíková, Lipovská. Budeme sloup míjet a vědět, že jsou uvnitř. Skutečně povedená duchovní náplň. Jsou tu prostě lidé, kteří chtěli obnovit sloup jako nápravu někdejšího barbarství. Chtěli jsme tohle, právě tohle a jenom tohle. Pak se najednou vynořily různé bytosti, které se přimkly ke sloupu a přichytily svými přísavkami, takže pomalu není vidět.

Takže všem aktérům moc děkujeme. Někteří lidé by dokázali nechat zhořknout i tunu cukru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com