Poselství mise europoslanců se podařilo mediálně zazdít. Babiš ho převálcoval koronavirem

()

Je to až ďábelsky geniální. Andrej Babiš uspořádal „zásadní“ tiskovou konferenci o koronaviru přesně v tom čase, na který bylo naplánované závěrečné vystoupení mise europoslanců, kteří v Česku šetřili nelegální čerpání evropských dotací a Babišův konflikt zájmů. Česká televize vysílala Babišovy agresivní útoky na europoslance právě v době, kdy členové mise vysvětlovali svoji práci.

Koronavirus byl v těchto dnech nejlepším kamarádem našeho premiéra. Potřeboval totiž odvést pozornost veřejnosti od svého problému. Ve své komunikační strategii se Babiš s čínským virem doslova mazlil a přebil touto kartou poselství nenáviděné mise europoslanců. Utlumil tak dosah velmi důležité informace, že poslanci z kontrolního výboru Evropského parlamentu vyzvou Evropskou komisi k opatřením proti zneužívání dotací předsedou vlády v České republice. Kdyby se taková zpráva objevila před deseti lety, tak by šlo o totální mediální bombu, jež by otřásala celou zemí. Dnes jde ale takovou informaci v klidu zazdít vychytralou taktikou.

Babiš tímto tahem především dosáhl toho, že Česká televize nepřenášela tiskovou konferenci europoslankyně Moniky Hohlmeierové a jejích kolegů, nýbrž údajně důležitější vystoupení předsedy vlády. Z hodinové tiskovky europoslanců tak vznikl pouze dvouminutový prefabrikát, který proběhl opakovaně zpravodajským proudem jako béčková zpráva. To přesně Babiš chtěl a povedlo se mu to. A není také překvapením, že nejsilnější domácí médium, komerční televize NOVA, neřekla ve svém zpravodajství o misi europoslanců ani slovo a místo toho učila v Televizních novinách své vystrašené diváky vyrábět domácí dezinfekci k mytí rukou. Z pálenky a peroxidu vodíku. Před koronavirem nás také může podle Novy ochránit domácí med.

Mise europoslanců v ČR (Evropská unie)

Koronavirus představuje pro premiéra obrovský komunikační kapitál. Každá epidemie je jistě pro diváky silnějším tématem než porušování pravidel předsedou vlády. I když v Česku dosud není jediný případ nákazy. Editoři zpravodajství mají i přesto úžasné alibi, když dají přednost tiskovce premiéra o koronaviru. Přitom by šlo odvysílat poctivě a pořádně obojí. K tomu ale nedošlo.

Český veřejný prostor tak obsadily vinou České televize Babišovy arogantní a sprosté výroky o tom, že je europoslankyně Hohlmeierová pomatená žena, která nerozumí čerpání dotací, a že europoslanci Tomáš Zdechovský a Mikuláš Peksa jsou vlastizrádci, kteří poškozují Českou republiku. Tyto dryáčnické nehoráznosti vysílala Česká televize přesně v té samé chvíli, kdy tito europoslanci klidně a trpělivě vysvětlovali legitimní záměry a výsledky své práce. Výroky premiéra o vlastizradě mají přitom téměř kriminální charakter.  Vlastizrada je opravdu silná káva. Jde o ohrožování samotné existence státu. Babiš má jistě pádné důvody k tomu, že takhle hystericky řádí, když se mu chce někdo podívat pod prsty.

Relevance zpráv o evropském rozměru Babišova vládnutí nad českým státem je z hlediska budoucích dějin asi tak stokrát podstatnější než dosavadní průběh čínské epidemie ve vztahu k naší zemi. To ale šéfové zpravodajství v České televizi asi nevědí. V sázce tu je přitom kvalita právního státu, politický systém a toky obrovských finančních prostředků.

Europoslanci mimo jiné zdůraznili, že dotace získávají v Česku ti, co jsou ekonomicky silní, zatímco smyslem dotací je podpořit ty menší a slabší. To, co provozuje Babišův Agrofert, jde proti samotné logice a záměru dotační politiky Evropské unie. Babiš přitom chytře manipuluje své prostinké voliče tak, aby si mysleli, že je to on, kdo brání české zájmy. Přitom veřejným zájmem a zájmem českých daňových poplatníků je naopak to, aby držitel moci neporušoval pravidla a nebral si veřejné peníze na úkor mnoha slabších subjektů, které na dotace nedosáhnou.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Je potřeba říct, že Česká televize je stále ještě ostrovem civilizace v záplavě mediálního barbarství. Je správné bránit její dosavadní charakter před útočníky ze zemanovského okruhu. To ale neznamená, že je Česká televize ve svém zpravodajství a publicistice od A do Z svatá a bezchybná. Vedle záslužné a profesionální práce celé řady skvělých osobností, moderátorů a reportérů tu vidíme také lidi, kteří jsou zodpovědní za oslabování a relativizaci zásadních zpráv o úpadku demokracie, destrukci pravidel a politické kultury.

Z hlavního zpravodajství ČT se nedozvíme téměř nic o faktické nadvládě konglomerátu politické, ekonomické a mediální moci Andreje Babiše nad českým státem a o exploataci kapacit a zdrojů českého státu veřejným funkcionářem – což je zhruba citace z důvodové zprávy Ústavního soudu v rozhodnutí o platnosti zákona o konfliktu zájmů. Zodpovědnost za tento tristní stav hlavní zpravodajské relace nesou v České televizi šéfredaktor Mrzena, jeho zástupce Lutonský a jejich ředitel pan Šámal. Profesionální práce České televize v oblasti zahraničního zpravodajství nemá svůj odraz v domácí agendě. Bohužel.

Ukázkovou absurditou ve vysílání České televize je nekonečné opakování, že je Babišův konflikt zájmů pouze „údajný“. Reportér České televize, který hází do veřejného prostoru slovní stínohru o „údajném konfliktu zájmů premiéra“ přímo na tiskové konferenci europoslanců, pak vypadá poněkud nešťastně až trapně. A podobnou absurditou je, když editoři ČT vsunou skrze čtečku do úst své moderátorce, že „někteří europoslanci“ pochybují o regulérnosti dotací pro Agrofert. Tak to zaznělo v pátečním večerním zpravodajském proudu. Přitom pravda je taková, že už od usnesení Evropského parlamentu o nutnosti zastavit dotace pro Agrofert z prosince 2018 jsou tito „někteří poslanci“ v drtivé většině napříč celou Evropou.

Je správné uvést, že Česká televize dala šéfce mise Monice Hohlmeierové prostor o den dříve v menšinově sledovaných Událostech, komentářích v pozdních večerních hodinách. Ale nejsledovanější zpravodajská relace v 19:00 význam mise značně potlačila.

Nejsme tu zatím nemocní z koronaviru. To je určitě moc dobře. Daleko nebezpečnější nemocí je tu ale nyní vir relativizace zjevných skutečností. Poctivé hledání pravdy by mělo být klíčovým posláním novinářů. Na destrukci demokracie, kterou provádí v Česku Andrej Babiš, se podílí i mnoho formálně ušlechtilých lidí, kteří nemají odvahu stát na straně pravdy proti manipulaci a lžím.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]