Poselství mise europoslanců se podařilo mediálně zazdít. Babiš ho převálcoval koronavirem

Je to až ďábelsky geniální. Andrej Babiš uspořádal „zásadní“ tiskovou konferenci o koronaviru přesně v tom čase, na který bylo naplánované závěrečné vystoupení mise europoslanců, kteří v Česku šetřili nelegální čerpání evropských dotací a Babišův konflikt zájmů. Česká televize vysílala Babišovy agresivní útoky na europoslance právě v době, kdy členové mise vysvětlovali svoji práci.

Koronavirus byl v těchto dnech nejlepším kamarádem našeho premiéra. Potřeboval totiž odvést pozornost veřejnosti od svého problému. Ve své komunikační strategii se Babiš s čínským virem doslova mazlil a přebil touto kartou poselství nenáviděné mise europoslanců. Utlumil tak dosah velmi důležité informace, že poslanci z kontrolního výboru Evropského parlamentu vyzvou Evropskou komisi k opatřením proti zneužívání dotací předsedou vlády v České republice. Kdyby se taková zpráva objevila před deseti lety, tak by šlo o totální mediální bombu, jež by otřásala celou zemí. Dnes jde ale takovou informaci v klidu zazdít vychytralou taktikou.

Babiš tímto tahem především dosáhl toho, že Česká televize nepřenášela tiskovou konferenci europoslankyně Moniky Hohlmeierové a jejích kolegů, nýbrž údajně důležitější vystoupení předsedy vlády. Z hodinové tiskovky europoslanců tak vznikl pouze dvouminutový prefabrikát, který proběhl opakovaně zpravodajským proudem jako béčková zpráva. To přesně Babiš chtěl a povedlo se mu to. A není také překvapením, že nejsilnější domácí médium, komerční televize NOVA, neřekla ve svém zpravodajství o misi europoslanců ani slovo a místo toho učila v Televizních novinách své vystrašené diváky vyrábět domácí dezinfekci k mytí rukou. Z pálenky a peroxidu vodíku. Před koronavirem nás také může podle Novy ochránit domácí med.

Evropská unie

Koronavirus představuje pro premiéra obrovský komunikační kapitál. Každá epidemie je jistě pro diváky silnějším tématem než porušování pravidel předsedou vlády. I když v Česku dosud není jediný případ nákazy. Editoři zpravodajství mají i přesto úžasné alibi, když dají přednost tiskovce premiéra o koronaviru. Přitom by šlo odvysílat poctivě a pořádně obojí. K tomu ale nedošlo.

Český veřejný prostor tak obsadily vinou České televize Babišovy arogantní a sprosté výroky o tom, že je europoslankyně Hohlmeierová pomatená žena, která nerozumí čerpání dotací, a že europoslanci Tomáš Zdechovský a Mikuláš Peksa jsou vlastizrádci, kteří poškozují Českou republiku. Tyto dryáčnické nehoráznosti vysílala Česká televize přesně v té samé chvíli, kdy tito europoslanci klidně a trpělivě vysvětlovali legitimní záměry a výsledky své práce. Výroky premiéra o vlastizradě mají přitom téměř kriminální charakter.  Vlastizrada je opravdu silná káva. Jde o ohrožování samotné existence státu. Babiš má jistě pádné důvody k tomu, že takhle hystericky řádí, když se mu chce někdo podívat pod prsty.

Relevance zpráv o evropském rozměru Babišova vládnutí nad českým státem je z hlediska budoucích dějin asi tak stokrát podstatnější než dosavadní průběh čínské epidemie ve vztahu k naší zemi. To ale šéfové zpravodajství v České televizi asi nevědí. V sázce tu je přitom kvalita právního státu, politický systém a toky obrovských finančních prostředků.

Europoslanci mimo jiné zdůraznili, že dotace získávají v Česku ti, co jsou ekonomicky silní, zatímco smyslem dotací je podpořit ty menší a slabší. To, co provozuje Babišův Agrofert, jde proti samotné logice a záměru dotační politiky Evropské unie. Babiš přitom chytře manipuluje své prostinké voliče tak, aby si mysleli, že je to on, kdo brání české zájmy. Přitom veřejným zájmem a zájmem českých daňových poplatníků je naopak to, aby držitel moci neporušoval pravidla a nebral si veřejné peníze na úkor mnoha slabších subjektů, které na dotace nedosáhnou.

Pavel Hofman

Je potřeba říct, že Česká televize je stále ještě ostrovem civilizace v záplavě mediálního barbarství. Je správné bránit její dosavadní charakter před útočníky ze zemanovského okruhu. To ale neznamená, že je Česká televize ve svém zpravodajství a publicistice od A do Z svatá a bezchybná. Vedle záslužné a profesionální práce celé řady skvělých osobností, moderátorů a reportérů tu vidíme také lidi, kteří jsou zodpovědní za oslabování a relativizaci zásadních zpráv o úpadku demokracie, destrukci pravidel a politické kultury.

Z hlavního zpravodajství ČT se nedozvíme téměř nic o faktické nadvládě konglomerátu politické, ekonomické a mediální moci Andreje Babiše nad českým státem a o exploataci kapacit a zdrojů českého státu veřejným funkcionářem – což je zhruba citace z důvodové zprávy Ústavního soudu v rozhodnutí o platnosti zákona o konfliktu zájmů. Zodpovědnost za tento tristní stav hlavní zpravodajské relace nesou v České televizi šéfredaktor Mrzena, jeho zástupce Lutonský a jejich ředitel pan Šámal. Profesionální práce České televize v oblasti zahraničního zpravodajství nemá svůj odraz v domácí agendě. Bohužel.

Ukázkovou absurditou ve vysílání České televize je nekonečné opakování, že je Babišův konflikt zájmů pouze „údajný“. Reportér České televize, který hází do veřejného prostoru slovní stínohru o „údajném konfliktu zájmů premiéra“ přímo na tiskové konferenci europoslanců, pak vypadá poněkud nešťastně až trapně. A podobnou absurditou je, když editoři ČT vsunou skrze čtečku do úst své moderátorce, že „někteří europoslanci“ pochybují o regulérnosti dotací pro Agrofert. Tak to zaznělo v pátečním večerním zpravodajském proudu. Přitom pravda je taková, že už od usnesení Evropského parlamentu o nutnosti zastavit dotace pro Agrofert z prosince 2018 jsou tito „někteří poslanci“ v drtivé většině napříč celou Evropou.

Je správné uvést, že Česká televize dala šéfce mise Monice Hohlmeierové prostor o den dříve v menšinově sledovaných Událostech, komentářích v pozdních večerních hodinách. Ale nejsledovanější zpravodajská relace v 19:00 význam mise značně potlačila.

Nejsme tu zatím nemocní z koronaviru. To je určitě moc dobře. Daleko nebezpečnější nemocí je tu ale nyní vir relativizace zjevných skutečností. Poctivé hledání pravdy by mělo být klíčovým posláním novinářů. Na destrukci demokracie, kterou provádí v Česku Andrej Babiš, se podílí i mnoho formálně ušlechtilých lidí, kteří nemají odvahu stát na straně pravdy proti manipulaci a lžím.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner