Posíláte Rusy do boje, ze kterého se nevrátí a promění se v popel, vzkázal Putinovi od soudu opoziční politik Jašin

Ilja Jašin v policejní dodávce po zadržení na Městském ruském fóru v Moskvě 13. března 2021. (Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Ilja Jašin v policejní dodávce po zadržení na Městském ruském fóru v Moskvě 13. března 2021. | FOTO: Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Soud v Moskvě zahájil další jednání v případu opozičního politika Ilji Jašina. Prokuratura 5. prosince požádala, aby byl politik odsouzen na devět let do trestanecké kolonie obecného režimu za „falšování“ informací o akcích ruské armády v Buči. Jeho závěrečnou řeč u soudu přinesl opoziční list Novaja Gazeta Europe, který má nyní redakci v exilu.

Devět let je trest blízký maximálnímu možnému trestu podle tohoto článku trestního zákoníku (10 let odnětí svobody). Podle obžaloby se Jašin dopustil trestného činu 7. dubna, kdy v živém vysílání na youtube informoval o zabíjení civilistů ruskou armádou v ukrajinském městě Buča. Ruské úřady označují tento vražedný zločin za podvrh.

(Týdeník FORUM)

Ve své řeči Jašin nejdříve oslovil přítomné a řekl, že smyslem soudu je zakázat mu mluvit a izolovat ho od společnosti. Nejdříve už nebyl místem pro diskusi parlament a teď musí celé Rusko mlčky souhlasit s tím, co udělají úřady. Řekl, že se s tím nikdy nesmíří. „Mým posláním je říkat pravdu. Mluvil jsem o tom na náměstích, v televizních studiích, na parlamentních tribunách. Ani za mřížemi se nevzdám pravdy. Koneckonců, abychom citovali klasika: Lži jsou náboženstvím otroků a jen pravda je Bohem svobodného člověka,“ uvedl Jašin.

Pak se obrátil na soudkyni a ocenil způsob, jakým byl proces veden, že to byl veřejný proces, přístupný tisku a publiku, a že mohl svobodně mluvit a jeho právníci pracovat. „A zdá se, že jste neudělali nic zvláštního: takhle by měly probíhat soudy v každé normální zemi. Na spáleništi ruské justice však tento proces vypadá jako něco živého. A věřte mi: vážím si toho,“ konstatoval Ilja Jašin. Zároveň uvedl, že ví, že nemůže čekat zázrak a že bude odsouzen.

Následně celou jednu pasáž věnoval ruskému vůdci Vladimiru Putinovi. Přinášíme vám ji v úplnosti:

Rád bych využil této tribuny a oslovil také ruského prezidenta Vladimira Putina. Člověka, který je za tento masakr zodpovědný, který podepsal zákon o „vojenské cenzuře“ a z jehož vůle sedím ve vězení.

Vladimire Vladimiroviči!

Při pohledu na důsledky této zrůdné války si již musíte sám uvědomovat, jak velkou chybu jste 24. února udělal. Naše armáda není vítána květinami. Říká se nám vykonavatelé trestů a okupanti. Vaše jméno je nyní pevně spojeno se slovy „smrt“ a „zkáza“. Přinesl jste ukrajinskému lidu strašné neštěstí, které nám pravděpodobně nikdy neodpustí. Vy však válčíte nejen s Ukrajinci, ale i se svými krajany.

()

Posíláte statisíce Rusů do ohniska boje, z nichž mnozí se nikdy nevrátí domů a promění se v popel. Mnozí zůstanou ochromení a šílení z toho, co viděli a zažili. Pro vás je to jen statistika ztrát, čísla ve sloupcích. A pro mnoho rodin je to nesnesitelná bolest ze ztráty manželů, otců a synů. Připravujete Rusy o domov. Statisíce našich krajanů opustily svou vlast, protože nechtějí zabíjet a být zabíjeni. Lidé od vás utíkají, pane prezidente. Copak to nevidíte? Podkopáváte základy naší ekonomické bezpečnosti. Tím, že průmysl postavíte na válečnou základnu, převrátíte naši zemi. Tanky a zbraně jsou opět prioritou a naší realitou je opět chudoba a bezmoc. Zapomněl jste, že tato politika již přivedla naši zemi do záhuby?

Ať moje slova zní jako hlas volajícího na poušti, ale naléhavě vás žádám, Vladimire Vladimiroviči, abyste toto šílenství okamžitě zastavil. Je třeba uznat politiku vůči Ukrajině za špatnou, stáhnout vojska z jejího území a směřovat k diplomatickému řešení konfliktu. Nezapomeňte, že každý nový den války znamená nové oběti. Už toho bylo dost.

Na závěr oslovil všechny, kteří jeho proces sledovali. „O mě si nedělejte starosti. Slibuji, že se budu snažit, nebudu si stěžovat a projdu touto cestou důstojně. A vy mi, prosím, slibte, že zůstanete optimističtí a budete se usmívat. Protože zvítězí v okamžiku, kdy ztratíme schopnost radovat se ze života. Věřte mi, Rusko bude svobodné a šťastné,“ prohlásil Ilja Jašin.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články