Posílejte mi Babišovy lži, vyzývá dotační expert Steiner. 10 největších zveřejní

Bývalý náměstek ředitele SFŽP Leo Steiner (FB Leo Steiner)

Bývalý náměstek ředitele SFŽP Leo Steiner | FOTO: FB Leo Steiner

Leo Steiner, který v srpnu 2019 odešel z funkce náměstka Státního fondu životního prostředí (SFŽP) poté, co pozastavil národní dotace lihovarnické firmě patřící do holdingu Agrofert a měl čelit kárnému řízení, údajně kvůli medializaci problému, má v úmyslu sestavit veřejný seznam deseti nejkřiklavějších lží Andreje Babiše. Konkrétně má jít o nepravdivé výroky týkající se kauzy Čapí hnízdo a střetu zájmů českého premiéra.

„Pokud existuje závažné podezření na nesrovnalosti a chyby s finančním dopadem, je zákonná povinnost pozastavit financování projektu do jejich finálního vyřešení,“ sdělil Steiner deníku FORUM 24 v rozhovoru na téma střetu zájmů premiéra Babiše. Steiner je přesvědčen, že pokud by české úřady i přes neukončený proces, nastartovaný auditem Evropské komise konstatujícím střet zájmů premiéra Andreje Babiše, dotace dál proplácely, mohlo by to mít vážný dopad v rovině trestně právní. Soudí, že úřady v tom případě prostě porušují zákon.

()

Ministerstvo práce a sociálních věcí s šéfkou Janou Maláčovou aktuálně vydalo seznam 206 firem, u nichž by při vyplácení dotací hrozil problém se střetem zájmů. Většina patří pod Agrofert.

Ministerstvo zemědělství pod vedením ministra Tomana (rovněž důvodně podezřelého ze střetu zájmů) však má přístup naprosto opačný. Ke konci loňského roku rozeslalo svým podřízeným organizacím přípis, manuál, který ukazuje, jak Agrofertu cestu ke státním financím naopak otevřít. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), podřízený právě ministru Tomanovi, s vyplácením dočasně pozastavených dotací Agrofertu v listopadu 2019 znovu začal. A to s vysvětlením, že holding údajně žádný zákon neporušil, takže nezákonné by bylo naopak zastavení plateb.

Leo Steiner kromě výše zmíněného zastává názor, že zřejmá fakta dokládající podstatu problémů českého předsedy vlády by měla být prezentována občanům, a to co nejjasněji a nejsrozumitelněji. Nejlépe formou lež versus pravda. Proto se na svém facebookovém profilu obrátil na veřejnost s touto výzvou:

„Vážení a milí spoluobčané, dovoluji si Vás oslovit s žádostí o pomoc se sepsáním 10 snadno doložitelných největších lží premiéra Andreje Babiše (ideálně v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo či „střet zájmů“). Slibuji takto veřejně jednak diskrétnost (pokud bude Vámi vyžadována) a současně jednoho z Vás, toho nejnápaditějšího, si dovolím pozvat na dobrou večeři.“

Možnost připojit se k výzvě příslušnou odpovědí – tedy uvedením přinejmenším jedné zřejmé a nezpochybnitelně vyvrácené lži Andreje Babiše – najdete zde.

V dohledné době tak může vzniknout přehledná „databáze Babišových lží“, dokládající, že předseda vlády České republiky je ochoten vypustit z úst téměř cokoli, bez ohledu na to, že je to dříve nebo později jako nepravda odhaleno.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]