Poskytováním dotací pro Agrofert se bude zabývat policie

Pražské sídlo agrochemického holdingu Agrofert (ČTK)

Pražské sídlo agrochemického holdingu Agrofert | FOTO: ČTK

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová oznámila, že poskytováním dotací holdingu Agrofert se bude zabývat Národní centrála proti organizovanému zločinu. Policii věc postoupilo Vrchní státní zastupitelství.

Státní úředníci a orgány musí hájit zájmy státu a občanů. Podali jsme proto podnět Vrchnímu státnímu zastupitelství, zda při poskytování dotací Agrofertu není páchán TČ. Odpověď: po přezkoumání spojitostí postupují věc Policii ČR, Národní centrále proti organizovanému zločinu,“ sdělila Pekarová Adamová na Twitteru.

Šéfka TOP 09 podala v prosinci loňského roku vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové podnět k prošetření skutečností týkajících se poskytování dotací společnostem z koncernu Agrofert. Učinila tak po zveřejnění auditu Evropské komise, který konstatoval střet zájmů premiéra Andreje Babiše. Státní zemědělský intervenční fond ovšem oznámil, že holdingu dotace bude proplácet i dál.

Státní zemědělský intervenční fond uvádí, že se na něj nevztahují rozpočtová pravidla, tím pádem ani paragraf o střetu zájmů, nemůže tedy holdingu Agrofert dál zadržovat dotace od února 2017 do loňského srpna.

„Česká republika tak reálně čelí hrozbě, že dotace vyplacené pro Agrofert jí nebudou proplaceny z fondů Evropské unie a budou sanovány výhradně z českého rozpočtu, tzn. z peněz českých daňových poplatníků. Každý český občan se tak bude skládat na dotace pro Agrofert,“ uvedla Pekarová Adamová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články