Poslanci ANO a KSČM blokovali jednání o střetu zájmů. Sloužíte jen jednomu člověku v tomto sále, reagoval Michálek

Předseda komunistů Vojtěch Filip a premiér Andrej Babiš
 (ČTK)

Předseda komunistů Vojtěch Filip a premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Poslanecká sněmovna měla ve středu ráno řešit novelu zákona o střetu zájmů. Neschválila však program schůze, a tak k jednání ani nedošlo. „Měli byste se zamyslet nad tím, jestli toto hlasování skutečně slouží všem občanům této země, a nebo jestli to slouží jen jednomu jedinému člověku v tomto sále,“ komentoval předseda klubu Pirátů Jakub Michálek.

Poslanecká sněmovna měla při tomto návrhu jednat také o upřesnění zákazu politikům čerpat dotace nebo vlastnit média. S návrhem přišla Pirátská strana s hnutím STAN. „Ústavní soud kritizoval v jednom ze svých nálezů, že současná úprava střetu zájmů některých funkcionářů, členů vlády, kteří nesmí podle zákona dostávat veřejné zakázky, a politici dále nesmí vlastnit média, je bezzubá,“ vysvětlil pirátský poslanec a šéf poslaneckého klubu Jakub Michálek.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Programem schůze a zákonem o střetu zájmů se však sněmovna zabývat nebude, když ve středu ráno 71 poslanců hnutí ANO a 11 komunistů zablokovalo program schůze. Hlasování se zdrželi.

„Dnes jsme měli jednu z posledních příležitostí, abychom projednali skutečnou vymahatelnost zákona o střetu zájmů. Kvůli tomu, že poslanci ANO nepodpořili pořad schůze, a kvůli tomu, že některé jiné poslanecké kluby – KSČM to nepodpořila – tak jsme se k tomu nedostali. Myslím, že toto je zásadní otázka a že byste se měli zamyslet nad tím, jestli hlasování skutečně slouží všem občanům této země a nebo jestli to slouží jen jednomu jedinému člověku v tomto sále,“ komentoval po výsledku hlasování v jednacím sále Michálek.

Vysvětlil, že změna má oddělit veřejnou sféru od podnikání a vlastnictví médií. „Mluvil jsem s mnoha občany, kteří upozorňovali na to, že se dostali na dno a přišli o práci a nedostali žádnou formu státní podpory, protože nesplnili žádná kvalifikační kritéria. Naproti tomu tady máme předsedu vlády, který dostal za posledních několik let 20 miliard korun z veřejných dotací, investičních pobídek a veřejných zakázek prostřednictvím svých firem v holdingu Agrofert,“ vysvětlil šéf klubu Pirátů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]