Poslanci budou volit radní České televize. Šanci má politolog i bývalý šéf rozhlasu

Česká televize, ilustrační foto (Rostislav Kaplan / FORUM 24)

Česká televize, ilustrační foto | FOTO: Rostislav Kaplan / FORUM 24

Sněmovna bude v pátek volit pětici členů Rady České televize, tedy třetinu z celkového počtu. Na programu jsou také předlohy ve druhém čtení, v němž mohou poslanci podávat pozměňovací návrhy. Jde například o zákaz některých jednorázových plastových výrobků a o návrh zákona k regulaci platforem typu YouTube pro sdílení videonahrávek.

V tajné volbě členů Rady České televize budou poslanci vybírat z 15 kandidátů. Šanci mají například politolog Ladislav Mrklas, bývalý ředitel Českého rozhlasu Vlastimil Ježek, bývalá novinářka a členka Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Milada Richterová a odborník na vzdělávací systémy Bohumil Kartous.

Mediální analytik Filip Rožánek (FIlip Rožánek / se souhlasem)

Sněmovna volila šestici radních České televize už v březnu a v dubnu, uspěl jen bývalý ředitel ostravského televizního studia Ilja Racek. Z vyjádření poslanců vládní většiny tehdy vyplynulo, že se zástupci koalice na kandidátech, kteří měli být zvoleni, dohodli. Někteří poslanci ale dohodu zřejmě nerespektovali.

Poslance čeká také volba člena Rady České tiskové kanceláře. Místo by mohla obhájit nynější místopředsedkyně rady Jaroslava Wenigerová, je jedinou kandidátkou.

Předlohy ve druhém čtení většinou vycházejí z předpisů Evropské unie. Kvůli pozdnímu začlenění evropské směrnice o pravidlech pro videonahrávkové platformy už Česko čelí spolu s další čtveřicí členských států žalobě, kterou podala Evropská komise.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články