Poslanci chtějí prověřit vztah nového ministra ke Sputniku. Jde o zdraví lidí, ne o byznys pár kámošů z Hradu, míní Jurečka

Petr Arenberger, Andrej Babiš (Úřad vlády)

Petr Arenberger, Andrej Babiš | FOTO: Úřad vlády

Opozice chce vysvětlil nejasný vztah nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera k ruské vakcíně Sputnik V. Šéf resortu sdělil, že bude chtít prověřit, za jakých podmínek by mohlo jít neschválenou vakcínou očkovat – například formou klinického zkoušení léku. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka bude ve sněmovně požadovat od premiéra i ministra vysvětlit plány s ruským Sputnikem.

„Na začátku jednání sněmovny příští týden požádám o to, ať ministr Petr Arenberger a premiér Andrej Babiš vysvětlí jejich plány se Sputnikem V v ČR. Za KDU-ČSL jednoznačně platí, bez řádné registrace tady žádný šmejd nechceme! Jde o zdraví lidí, ne o byznys pár kámošů z Hradu,“ napsal na Twitter Marian Jurečka.

Nelíbí se mu postoj premiéra Andreje Babiše a ministra zdravotnictví Petra Arenbergera, který na postu šéfa resortu vyměnil Jana Blatného. Spekulace o tom, že za výměnou stál Blatného negativní postoj k očkování látkou necertifikovanou evropskou lékovou agenturou, rozvířil ve středu i sám prezident Miloš Zeman, který ex-ministra kvůli tomu kritizoval.

FORUM 24 (archiv)

Nový ministr je v přístupu k nové vakcíně laxnější. „Já si myslím, že hlavní je dostat sem schválené vakcíny. Na druhou stranu, když bude nějaká příležitost v horizontu klinického zkoušení léku, tedy standardní postup, který je respektován evropskými úřady, tak je to možné,“ řekl nastupující ministr s tím, že by se podle něj měl najít způsob, jak vyhovět údajně „velkému zájmu části české veřejnosti“.

Jurečkovi se nelíbí, jakým způsobem se kauza vakcíny Sputnik vyvíjí na Slovensku. Rusko totiž obvinilo slovenskou vládu z porušení smlouvy a požádal o vrácení zásilky jejich vakcín, a to kvůli tomu, že slovenský Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zadal testování dodávky Sputniku V laboratoři, která není součástí sítě oficiálních laboratoří Evropské unie.

„Na Slovensku je celá akce se Sputnikem V naprostá blamáž! Normální politik by se z toho poučil a nezkoušel to ve své zemi opakovat. Jen u nás si někteří myslí, že všichni jsou blázni, jen oni jsou letadlo,“ komentuje dění Jurečka.

Vůči takovému přístupu se vymezila i předsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Nepřekvapuje mě ruské chování ke Slovensku, které se ‚provinilo‘ konstatováním, že dovezená vakcína Sputnik není ta, za kterou se dle čísel vydává. Sledujme tuto vzteklou reakci ale pozorně a představme si, jak by se Rusko chovalo, kdyby nás mělo v hrsti kvůli dostavbě Dukovan,“ spojila Adamová tuto kauzu s českými reáliemi ruské bezpečnostní hrozby.

Podle předsedy ODS Petra Fialy je ruská vakcína Sputnik nástrojem politického boje. „Česko mělo opakovaně šanci dostat se k regulérním, bezpečným a schváleným vakcínám, jenže vláda si je nedokázala, nebo nechtěla zajistit. Andrej Babiš hasí požár, který si způsobil sám, a chce se při tom zavděčit prezidentu Zemanovi a jeho proruským zájmům,“ psal v komentáři pro FORUM 24 Fiala.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner