Poslanci vyslechli Tuhého, pozvali si Mynáře, Chovance i Babiše

Ministři Chovanec s Babišem  (ČTK)

Ministři Chovanec s Babišem | FOTO: ČTK

Sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie hodlá začátkem září vyslechnout prezidentova kancléře Vratislava Mynáře, ministra vnitra Milana Chovance a ministra financí Andreje Babiše. Poslanci o tom rozhodli na čtvrtečním zasedání, na které pozvali policejního prezidenta Tomáše Tuhého i bývalého detektiva někdejšího protimafiánského útvaru Jiřího Komárka, který změny v policejních strukturách ostře kritizuje. Šéf policie ale dál trvá na tom, že reorganizace byla správná. Sněmovní komise rozhodla rovněž o tom, že tzv. Šlachtovu zprávu nezveřejní.

Předseda komise poslanec Pavel Blažek (ODS) neuvedl, proč poslanci pozvali i Mynáře. „Pátého devátý dojde k vyslechnutí ministrů Babiše a Chovance. Komise dnes také rozhodla o tom, a to je asi novinka, že bude pozván k výslechu i pan Mynář, to znamená kancléř prezidenta Zemana,“ řekl novinářům Blažek. Předpokládá, že na ten samý den komise pozve i kancléře.

Komise podle něj zatím neobdržela od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) rozhodnutí o zproštění mlčenlivosti ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína ani bývalého ředitele Bezpečnostní informační služby Jiřího Langa, kterého musí zprostit mlčenlivosti nový ředitel BIS Michal Koudelka. Proto komise zatím nemůže naplánovat jejich výslechy.

Tuhý příliš nekomentoval, o čem se členy komise zhruba čtyři hodiny diskutoval. „Předmětem byla nejenom organizační změna ve struktuře policie, ale i další okolnosti,“ uvedl. Otázek bylo podle něj velké množství. „Stále trvám na tom, že změna byla důvodná a i v tuto chvíli mohu konstatovat, že Národní centrála proti organizovanému zločinu již funguje a bez jakýchkoli komplikací,“ dodal. Někdejší ředitel zaniklého protimafiánského útvaru Robert Šlachta vypovídal už na minulém zasedání komise.

Tuhý označil spekulace, že z telefonu, který dříve používali jeho blízcí, prý unikaly informace o vyšetřování údajně zmanipulovaných IT zakázek, za absolutní nesmysl. Řekl také, že nemá žádný vztah k firmě Tesco SW a s lidmi kolem ní nikdy nekomunikoval.

Z „brutálního“ úniku informací z vyšetřování už dříve Tuhého nařkl bývalý detektiv zaniklého protimafiánského útvaru Komárek. Vzájemně na sebe podali trestní oznámení. Komárek dnes před sněmovní komisí vypovídal celé dopoledne. Nestihl říci vše, pokračovat proto bude začátkem září. Komárek mluvil hlavně k takzvané Šlachtově zprávě. „Použil bych vulgární slova,“ komentoval změny v policejní organizaci. Nabídku z celní zprávy, kam míří Šlachta, nedostal.

Materiál, jenž je obecně nazýván Šlachtovou zprávou, je ve skutečnosti soubor dokumentů z různých policejních spisů, které dával dohromady Komárek, poznamenal předseda komise. O tom, že materiál nebude zveřejněn, rozhodla komise drtivou většinou. „Důvody jsou ryze formálně právní, nikoli politické,“ poznamenal Blažek. Podle Tuhého jde i o informace, které se mohou týkat taky živých případů.

Komárkovo slyšení má pokračovat 8. září odpoledne. Další jednání komise ale začne už 31. srpna odpoledne. Pozváni jsou nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár a pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com