Podle vědců umožní očkování návrat k životu před pandemií. S přicházející letní sezónou však sílí debaty o tom, jak by takový návrat měl vypadat. Prostředkem k tomu má být covid pas – certifikát, jehož digitální podobu začal stát vydávat od června. Obsahuje informace o prodělaném covidu, očkování nebo testu. Jak přesně se bude využívat, ale stále není úplně jasné. Poslanci na páteční schůzi neprojednali nic.
Je to vlastně jednoduché. Po každém testu na oficiálních testovacích místech, při každé podané dávce očkování i při prodělané nemoci covid-19 vzniká každému občanovi záznam v databázi Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Na základě tohoto záznamu si pak na oficiálních stránkách může nechat vygenerovat speciální certifikát, který může sloužit jako vstupenka do restaurací, hospod nebo na kulturní akce.
Kromě toho tento český certifikát uznávají všechny sousední země a Maďarsko, Slovinsko a Chorvatsko. Jde o nespornou výhodu oproti tradičním papírovým průkazům – tento nový totiž obsahuje speciální QR kód, který zobrazí a potvrdí pravost předložených údajů.
Jenže co dál? Právě o tom se pokouší jednat poslanci ve sněmovně. Jenže se jim to nedaří – vládnímu návrhu chybí podle opozice důležité parametry a navíc přichází pozdě. Někteří dokonce předlohu považují za protiústavní.
Současný koncept covid pasů například vůbec nepočítá s variantou, že by se Čech nechal naočkovat v cizině. Z tohoto hlediska je pro stát jako nenaočkovaný a český certifikát vůbec nelze vygenerovat.
A vyskytují se i další potíže, například jak budou testované, popřípadě očkované brát další země. Na úrovni Evropské unie má tento problém řešit představení nového projektu Evropské unie. Ten nabídne možnost přidat si certifikát do telefonu (a prokazovat se jím na potřebných místech – při cestování například na letištích), ale klidně si ho také vytisknout.
Původní návrh byl paskvil, shoduje se opozice
Aby mohla vláda celou věc prosadit i v právní úrovni, potřebuje prosadit svůj návrh novely zákona o ochraně veřejného zdraví. Ta se ve sněmovně řešila nejdříve na konci května.
Tento vládní návrh ale byl podle opozičních poslanců dokonce za hranou ústavy, velmi obecný a zbytečně obsáhlý. Tehdejší ministr zdravotnictví Petr Arenberger chtěl novelu projednat ve zkráceném řízení při stavu legislativní nouze. To se nepovedlo.
„Obsahuje řadu nepřijatelných opatření – nemá omezenou dobu účinnosti, vztahuje se na jakákoli infekční onemocnění, nemá vyřešenou ochranu osobních údajů či postrádá jakoukoliv ekonomickou analýzu pro testování. Navíc vláda o možnosti takového zákona věděla již řadu měsíců, přesto se ho nyní pokouší protlačit během pár dnů v legislativní nouzi bez patřičného projednání,“ kritizovala původní návrh poslankyně Olga Richterová (Piráti).
Kritiku si však návrh vyžádal i od advokátky Vladany Vališové, která ve své glose v Advokátním deníku konkrétně pojmenovala problémy, které obsahoval. „Toto ustanovení je pojato velmi široce, takže může být využito pro prakticky jakékoli místo či událost. (…) Dozajista se jedná o omezení základních práv, a takové omezení se bez naplněného principu proporcionality neobejde,“ uvedla.
Návrh novely se zdá za hranou i poslancům KDU-ČSL. „Musíme udělat všechno proto, aby se život v České republice bezpečně vracel do normálu. Je tu ale řada otazníků. Chceme znát, jak bude zajištěn vztah mezi evropským certifikátem a případným českým certifikátem. Otázkou je i samotné uplatnění v praxi,“ prohlásil na tiskové konferenci lidovecký poslanec Marek Výborný. „Řada věcí v tomto zákoně je na hraně ústavnosti,“ myslí si jeho spolustraník Jan Bartošek.
Stihne se návrh projednat?
Vláda proto musela novelu zkrátit. Výbor pro zdravotnictví ale nezaujal žádné stanovisko – pouze pět z 16 poslanců hlasovalo pro novou podobu návrhu. A ani přesto není zákon kompletní. Alespoň ne podle člena zdravotního výboru a lidoveckého poslance Víta Kaňkovského.
Prosazuje, aby certifikáty obsahovaly také informaci o množství ochranných protilátek v těle. „Jsme přesvědčeni, že do portfolia patří i vyšetření na protilátky proti covidu-19. Touto cestou jde třeba Rakousko, které uznává, že pokud má člověk danou hladinu protilátek, nemusí být až tři měsíce testován,“ předkládá ve svém pozměňovacím návrhu poslanec.
Čas přitom běží, období letních dovolených se blíží, a sněmovna stále nemá schváleno. Páteční jednání vzdal šéf sněmovního klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, protože by pro návrh ve zrychleném projednávání nesehnal dostatek hlasů. Tím se však jednání o podobě covid pasů opět pozdrželo.
„Dostaly se ke mně informace, že dnes je ten sněmovní tisk v podstatě neprojednatelný. Nemáme shodu na legislativním stavu nouze k projednání tohoto bodu. Takže bych si dovolil tento svůj návrh stáhnout,“ řekl na plénu.
„Vláda zanedbala spoustu věcí, počkala si příliš dlouho a povede se tady pak zoufalý boj o to, jestli covidpas znamená, že máme omezení v České republice. Pokud ho bereme jako prostředek identifikace našich pravidel vůči zahraničí, pak má smysl, aby byl projednán do začátku července, kdy lidé odjíždějí na dovolenou, a nemá žádného smyslu, aby byl v říjnu,“ komentoval poslanec ODS Marek Benda.
Ve sněmovních kuloárech se hovoří o tom, že by se tento návrh zákona měl znovu zařadit na program příští týden. Část opozice – zejména hnutí SPD – chce jakoukoli debatu o tomto návrhu blokovat. „Samozřejmě my opět uděláme všechno proto, aby tento návrh neprošel, a tak, jak se nám to podařilo shodit ho ze stolu minulý týden, a jak se nám to podařilo shodit i dneska,“ řekl předseda Tomio Okamura.
Paradoxně by tak mohla nastat situace, že se návrh – původně připravovaný pro pohodlné cestování očkovaných lidí – nestihne projednat, případně až na podzim, kdy už může být zbytečný.