Poslanci probírali Hamáčkovu cestu do Ruska za zavřenými dveřmi. Jednání přerušili

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO). Ilustrační foto. (ČTK)

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO). Ilustrační foto. | FOTO: ČTK

Poslanci dnes projednávali souvislosti zrušené cesty vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy za zavřenými dveřmi. V jednacím sále mohli být vedle členů komory a vlády ředitelé všech tří tajných služeb Jan Beroun, Marek Šimandl a Michal Koudelka, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a policejní prezident Jan Švejdar.

Místopředseda dolní komory Vojtěch Filip (KSČM) seznámil poslance s pravidly neveřejného jednání. Technici přerušili televizní přenos ze sálu na vnitřním okruhu i na internetu. Z jednání nebude pořizován ani stenozáznam.

FORUM 24 (archiv)

Filip upozornil poslance na to, že podle zákona o utajovaných skutečnostech je každý, kdo má přístup k utajované informaci, povinen zachovávat o ní mlčenlivost. Porušení této povinnosti by se řešilo podle trestního zákoníku, poznamenal. V sále navíc nemohou být zařízení schopná záznamu, jako jsou mobilní telefony, notebooky nebo takzvané chytré hodinky. Mobilní telefon musel odevzdat i Hamáček.

Ochranná služba uzavřela obě galerie a celý prostor před jednacím sálem. Galerie pro veřejnost je uzavřená už řadu měsíců kvůli epidemii nového koronaviru.

Server Seznam Zprávy dnes uvedl, že Hamáček chtěl v Rusku vyměnit informace související s útokem na muniční sklady ve Vrběticích na Zlínsku za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V a za uspořádání summitu amerického a ruského prezidenta v Praze. Hamáček to popírá.

Na neveřejném jednání se sněmovna může usnést zejména tehdy, když projednává utajované otázky související s obranou nebo bezpečností státu nebo jiné závažné utajované skutečnosti. Neveřejné schůze se mohou kromě poslanců účastnit i prezident a ministři. Ostatní mohou být přítomni jen se souhlasem sněmovny.

Uzavřené jednání o cestě Jana Hamáčka do Moskvy bylo o půl šesté přerušeno. Za zavřenými dveřmi jednali poslanci asi hodinu a půl, diskuse podle předsedy poslanců KDU-ČSL Jana Bartoška přerostla ve vzájemné osočování. Kdy bude jednání o cestě pokračovat, není jasné. Poslanci se opět sejdou ve středu ráno.

„Vystoupení byla spíš politickou přehlídkou současné pravicové opozice, která z toho chtěla udělat téma, a bohužel argumenty, které používali, byly spíš k smíchu než k vážnému zamyšlení,“ řekl ČTK předseda KSČM Vojtěch Filip. Kluby ODS a KDU-ČSL si podle něho vzaly přestávky a jednací den tím skončil.

„Mimořádný bod byl přerušen, protože schůze začala probíhat víceméně vzájemným osočováním a úplně se to vymklo z nějaké smysluplné diskuse,“ řekl novinářům Bartošek. Premiér Andrej Babiš (ANO) podle něho v podstatě vůbec nevystoupil, mluvil jen Hamáček. Na řadu řečníků se podle Bartoška nedostalo kvůli tomu, že debata přestala mít smysl.

Nevystoupili podle Bartoška ani ředitelé všech tří tajných služeb Jan Beroun, Marek Šimandl a Michal Koudelka, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a policejní prezident Jan Švejdar.

Premiér Babiš nechtěl jednání komentovat.