Poslanci projednají změny ve volbě členů rad veřejnoprávní televize a rozhlasu

Česká televize (Ilustrační foto) (Rostislav Kaplan / FORUM 24)

Česká televize (Ilustrační foto) | FOTO: Rostislav Kaplan / FORUM 24

Poslanci zahájí v úterý odpoledne první letošní schůzi dolní komory. Na programu jednacího dne by měly být předlohy ve druhém čtení. Jde o návrh opozičního hnutí ANO k posílení postavení finančního arbitra v následných soudních řízeních a vládní novelu, která zejména mění výběr radních České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo). Stejně jako při minulých schůzích se v úvodním bloku očekávají opoziční snahy o úpravy návrhu programu schůze.

Změna výběru radních obou veřejnoprávních médií vyvolala ve Sněmovně spory mezi koalicí a opozicí. Vládní novela zapojuje do volby členů rad České televize a Českého rozhlasu Senát. Senátoři mají obsazovat třetinu míst. Předloha také zpřísňuje vymezení organizací, které mohou předkládat návrhy kandidátů. Opoziční politici mluví o možné politizaci, koaliční naopak o posílení nezávislosti dvojice veřejnoprávních médií.

()

Hnutí ANO ve výboru neprosadilo při projednávání předlohy zvýšení koncesionářského poplatku pro ČRo až o deset korun na 55 korun měsíčně. Z jednání výboru vyplynulo, že koalice by se mohla s ANO dohodnout na zachování takzvané zvláštní kvalifikované většiny hlasů v radách pro odvolání generálních ředitelů ČT a ČRo. Nyní platí tato dvoutřetinová většina i pro jejich zvolení. Vládní novela předpokládá, že by pro volbu nebo odvolání stačila prostá kvalifikovaná většina, tedy nadpoloviční většina hlasů všech radních.

Posílení postavení finančního arbitra a dalších úřadů rozhodujících spotřebitelské spory při navazujících soudních sporech sněmovní výbor podpořil i hlasy části koaličních členů. Navrhovaná změna má podle předkladatelů zlepšit ochranu spotřebitelů. Finanční arbitr a další úřady, jako jsou Český telekomunikační úřad a Energetický regulační úřad, by podle předlohy mohly soudům předkládat písemná vyjádření při řízení, nahlížet do spisu a vystupovat při jednáních. Nyní mají tyto instituce právo dát jen písemné stanovisko k žalobě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články