Poslanci ruského parlamentu rozpoutali válku proti internetové svobodě projevu. Jaké by to mohlo pro vládnoucí vrstvu přinést nemilé důsledky, zvažuje na ruském serveru The Moscow Times Denis Grekov.
„Nejen, že jejich křížová výprava pravděpodobně nedosáhne svých cílů, ale do ulic může přivést ještě více demonstrantů. Odhodlání ruských úřadů zrušit jakékoli známky nespokojenosti nyní triumfuje nad jakýmikoli dalšími úvahami. Jejich odhodlání je však krátkozraké: z dlouhodobého hlediska toto omezení přinese sociální a ekonomické důsledky. Je ruská elita připravena se s nimi vypořádat?“
Jak autor připomíná, některé z těchto zákonů již byly přijaty a jiné jsou stále projednávány ve Státní dumě. Kontroverzní nový balíček změn již v ruské společnosti vyvolal nesouhlas. Například pokud jde o návrh zákona o „svrchovaném internetu“, který navrhli senátor Andrej Klišas a poslanec Dumy Andrej Lugovoj, tak nezávislí odborníci tvrdí, že je nejen ekonomicky, ale také technicky nerealizovatelný.
Mezitím se po celé zemi konají shromáždění proti izolaci Ruska od globálního internetu. Jeden takový protest v Moskvě přilákal 15.000 lidí. Ačkoli pochod byl předem odsouhlasen úřady (jak je z právního hlediska v Rusku vyžadováno), policie zadržela 13 lidí. Je také zřejmé, že provádění nových změn bude nákladné; daňoví poplatníci budou muset zaplatit za nová opatření, která přitom oslabí jejich vlastní práva.
„Nové zákony pobouří zejména nejaktivnější uživatele internetu. Ti jsou zvyklí na online svobodu pohybu a na obchodní a kulturní výměnu bez hranic a vnějších omezení.“
Je zřejmé, že autoři těchto zákonů plně nedomýšlejí, že prohlubují nedůvěru mezi úřady a lidmi, v jejichž zastoupení si nárokují vládnout.
„Je zábavné v kontrastu s touto bezútěšnou realitou srovnat nedávná prohlášení kremelského spin doktora Vladislava Surkova, který načrtl velmi imaginativní obraz, podle kterého je putinismus přirozenou ideologií „hluboce zakořeněných“ ruských lidí a že „moderní model ruského státu začíná důvěrou a důvěrou se udržuje,“ píše autor.