Rodičovská se má zvýšit o 80 tisíc. Část rodin o peníze ale přijde

ČTK

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) | FOTO: ČTK

Po schválení daňového balíčku schválili poslanci dnes v třetím čtení jednomyslně navýšení rodičovské o 80 tisíc korun. Vzrůst by měla již příští rok. Návrh nyní poputuje do horní komory.

Opozice se sice již dříve pokusila opakovaně zařadit rodičovský příspěvek na program schůze přednostně, ale představitelé koalice to odmítli. Ministryně Alena Schillerová (ANO) trvala na dřívějším schválení zvýšení daní, aby měla na rodičovskou dostatečné finance.

Zástupci opozice to kritizovali s tím, že jde pouze o přerozdělování, kdy se vláda snaží kupovat si voličské hlasy prostřednictvím dalších sociálních opatření. I tak pro samotné navýšení hlasovali nakonec všichni z přítomných 176 poslanců.

Schválená vládní varianta zahrnuje zvýšení příspěvku z 220 na 330 tisíc korun všem rodinám, které splňují zákonné náležitosti a rodičovský příspěvek doposud nevyčerpali. Tento krok oproti opoziční plošné variantě snižuje počet rodin přibližně o dvacet procent.

„Jedna dobrá zpráva ze Sněmovny. I hlasy KDU-ČSL byla zvýšena rodičovská o 80.000,-. Dobrá zpráva pro rodiče v ČR. Jen škoda, že se to netýká i 70.000 rodin, které by nárok měly, ale čerpaly příspěvek zrychleně,“ uvedl nyní předseda lidovců Marek Výborný na twitteru.

Pavel Hofman

Od zástupců ODS navíc již dřívě zaznělo, že tato vládní verze na zvýšení rodičovského balíčku je na hraně ústavnosti. Návrh má narušovat právní jistoty a princip retroaktivity. Přesto občanští demokraté hlasovali pro schválení návrhu zákona. „Stále je lepší pomoci 80 procentům rodin než nikomu. Ale samozřejmě bychom nejraději podpořili všechny,“ řekl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

V praxi by tato varianta nyní mohla vést k paradoxním situacím, kdy vedle sebe budou žít v jednom domě maminky, jejichž příjmy na rodičovské dovolené se můžou výrazně lišit.

Návrh zákona nyní poputuje do Senátu. V případě, že ho schválí, zamíří ještě k podpisu hlavy státu Miloši Zemanovi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner