Poslanci se budou zabývat auditem ve čtvrtek. Vláda protlačila kratší jednání

ČTK

Předseda ČSSD a místopředseda vlády Jan Hamáček a premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Předseda Pirátů Ivan Bartoš dnes podal návrh na zařazení mimořádného bodu na téma auditní zprávy Evropské komise ke střetu zájmů Andreje Babiše. Domluvil se na tom na schůzi předsedů pěti opozičních stran. Jejich návrh posléze podpořila ČSSD i KSČM. Ale zatímco opozice hlasovala na zařazení bodu jako prvního na dnešní schůzi, vládní většina spolu s komunisty podpořila až čtvrteční termín, kdy bude zřejmě pouze dvouhodinový prostor mezi interpelacemi.

„Cílem je uložit vládě úkol na zveřejnění závěru finálního auditu Evropské komise, neboť zde je jasný veřejný zájem. Vyzýváme rovněž členy vlády, aby jejich ministerstva a příslušné orgány dodržovaly české zákony a nařízení Evropské unie ke střetu zájmů. Dále vyzýváme Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Ministerstvo financí ČR a Ministerstvo zemědělství ČR k součinnosti s dočasnou komisí Senátu, která se audity Evropské komise ve věci střetu zájmů premiéra Babiše zabývá,“ míní Bartoš.

Vedle toho žádají také sociálně demokratické ministry, aby vyvodili osobní zodpovědnost a učinili kroky ke zveřejnění auditu. „Jsou to zájmy českých občanů, s jejichž prostředky stát i Evropská unie hospodaří, a firem a podnikatelů, kteří v souladu se zákony čerpají evropské prostředky,“ dodává.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner