Poslanci se distancovali od Filipových výroků v ruských médiích. Reprezentujte nás důstojně, vyzývají

ČTK

Předseda KSČM a první místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip | FOTO: ČTK

Poslanci se distancovali od výroků prvního místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Filipa (KSČM) pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda. Šéf komunistů v nich kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, které označil za „zločinné“. Za tímto účelem bylo nyní přijato mimořádné usnesení, které obsahuje i výzvu směrem k Ruské federaci.

Filip současně v rozhovoru pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady v Rusku ke svolení se stavbou pomníků československým legionářům, padlým v boji s bolševiky. Pražské komunální politiky nařkl z neonacismu.

Jménem KSČM ujistil ruské publikum, že odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva, osvoboditele koncentračního tábora v Osvětimi a údajného osvoboditele Československa, vnímá jako obrovskou neúctu, urážku a „velice barbarský čin“ a že „někteří pražští fašizující politici pod negativním vlivem Evropské unie a Spojených států hodlají narušit až dosud dobré vzájemné vztahy mezi dvěma slovanskými národy a nestydí se urážet památku osvoboditelů z Ruska a dalších zemí bývalého Sovětského svazu“.

Poslanci v dnešním usnesení dále deklarují, že slova místopředsedy Vojtěcha Filipa nereprezentují postoj dolní komory k československým legionářům jako takové. Zdůrazňují přitom, že českoslovenští legionáři, jejich hrdinství a odhodlání na všech frontách první světové války se těší úctě poslanců, protože se zásadním způsobem zasloužili o vznik samostatného, svobodného a demokratického Československa.

Filipa navíc vyzvali, aby jako ústavní činitel při veřejných prohlášeních důstojně reprezentoval Českou republiku a tradice její státnosti. Samotné Rusko pak vyzývají k plnění jeho závazků vyplývajících z mezivládní dohody o vzájemném udržování válečných hrobů, zejména ve vztahu k padlým příslušníkům československých legií.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner